Lowara LNES 65-200/11/P45RCS4, In-line centrifugalpump med IEC motor. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri m.m. Materialspecifikation: Pumphus Gjutjärn, Pumphjul AISI 316L, Inre tätning Kol/SiC/EPDM. Anslutningar IN/UT: DN 65 PN10/16. Märkdata: 3-fas, 400/230 V. 2,65/4,59 A. 1,1 kW, 1440 RPM. Verkningsgrad IE3. Kapslingsklass IP 55 , Isolationsklass F (155°C). Temp -25 - 120 °C. Tryck max 16 bar, Vikt 66 kg. B-längd 475 mm, Bredd 347 mm, Höjd 571 mm. Monteras på pumpfot RSK: 5784450 (AA-109391270) som beställs separat.
Märkningar
CE
Dokument
Översikt
RSK-nummer5764744
Tillverkarens artikelnummerAA-101886990
GTIN-
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnLNES 65-200/11/P45RCS4
DimensionDN65, PN10/16
Storlek475x347x571mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN 16, -25 till 120 °C
Effekt/Eldata3x400V. 2,65A. 1,1kW. 1440RPM
Funktionför värme-/kylsystem
Utförandetorr konventionell, flänsad
Färgblå
Ytbehandlingkatafores
Material hus: gjutjärn, hjul: AISI 316L
StandardEN 12756, IP 55 , IE3
Övrig infokompletteras med pumpfot
RSK flik14 Pumpar
Produktegenskaper
Material pumphus Gjutjärn
Materialkvalitet pumphus Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25)
Material impeller/pumphjul Rostfritt stål
Materialkvalitet impeller/pumphjul Rostfritt stål 304 (1.4301)
Nominellt flöde (BEP) 32,5 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 74 kPa
Max. flödeskapacitet 42 m³/h
Max. statisk höjd 8,9 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 220 - 415 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 2,65 A
Axeleffekt per motor (P2) 1,1 kW
Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) 0,4
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 1440 /min
Motor med förlängd axel Nej
Medietemperatur (kontinuerlig) -25 - 120 °C
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida DN 65
Diameter inloppssida 185 mm
Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida PN 16
Anslutningsstandard inloppssida EN 1092-2
Anslutning utloppssida Fläns
Anslutningsdimension utloppssida DN 65
Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida PN 16
Anslutningsstandard utloppssida EN 1092-2
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 475 mm
Kapslingsklass (IP) IP55
Motoreffektivitetsklass IE3
Palltyp -
Djup (mm) 485
Bredd (mm) 430
Höjd (mm) 430
Vikt (kg) 169
RSK-nummer5764744
GTIN-
ProduktCirkulationspump
DimensionDN65, PN10/16
Storlek475x347x571mm (BLxBxH)
Funktionför värme-/kylsystem
Färgblå
Ytbehandlingkatafores
StandardEN 12756, IP 55 , IE3
RSK flik14 Pumpar
Material pumphus Gjutjärn
Tryckhöjd (BEP) 74 kPa
Max. flödeskapacitet 42 m³/h
Max. statisk höjd 8,9 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 220 - 415 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 2,65 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 1440 /min
Motor med förlängd axel Nej
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Diameter inloppssida 185 mm
Anslutning utloppssida Fläns
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 475 mm