Lowara LNES 80-160/55/P25VCC4, In-line centrifugalpump med IEC motor. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri m.m. Materialspecifikation: Pumphus Gjutjärn, Pumphjul Gjutjärn, Inre tätning Kol/SiC/EPDM. Anslutningar IN/UT: DN 80 PN10/16. Märkdata: 3-fas, 400/690 V. 10,5/6,05 A. 5,5 kW, 2900 RPM. Verkningsgrad IE3. Kapslingsklass IP 55 , Isolationsklass F (155°C). Temp -25 - 120 °C. Tryck max 16 bar, Vikt 89 kg. B-längd 420 mm, Bredd 336 mm, Höjd 696 mm. Monteras på pumpfot RSK: 5784450 (AA-109391270) som beställs separat.
Översikt
RSK-nummer5745316
Tillverkarens artikelnummerAA-101883200
GTIN-
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnLNES 80-160/55/P25VCC4
DimensionDN80, PN10/16
Storlek420x336x696mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN 16, -25 till 120 °C