Lowara LNES 80-250/75/P45VCC4, In-line centrifugalpump med IEC motor. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri m.m. Materialspecifikation: Pumphus Gjutjärn, Pumphjul Gjutjärn, Inre tätning Kol/SiC/EPDM. Anslutningar IN/UT: DN 80 PN10/16. Märkdata: 3-fas, 400/690 V. 15,2/8,75 A. 7,5 kW, 1455 RPM. Verkningsgrad IE3. Kapslingsklass IP 55 , Isolationsklass F (155°C). Temp -25 - 120 °C. Tryck max 16 bar, Vikt 121 kg. B-längd 500 mm, Bredd 359 mm, Höjd 747 mm. Monteras på pumpfot RSK: 5784450 (AA-109391270) som beställs separat.
Översikt
RSK-nummer5745319
Tillverkarens artikelnummerAA-101887360
GTIN-
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnLNES 80-250/75/P45VCC4
DimensionDN80, PN10/16
Storlek500x359x747mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN 16, -25 till 120 °C