Lowara Smart Pump LNESE 32-160/22/EP04CS4, In-line centrifugalpump med intelligent pumpstyrning och permanentmagnetmotor i verkningsgradsklass IE5. Flänsmonterad specialmotorenhet monterad på standard IEC-motor-fläns. Klassledande verkningsgrad IES2 för motor och styrning tillsammans. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri m.m. Materialspecifikation: Pumphus Gjutjärn, Pumphjul AISI 316L, Inre tätning Kol/SiC/EPDM. Anslutningar IN/UT: DN 32 PN10/16. Märkdata 3-fas. 400 V. 5,81 A. 2,2 kW. 3600 RPM. Verkningsgrad IES2. Kapslingsklass IP55, Isolationsklass F (155°C). Inbyggt motorskydd , larm, externa ingångar för start/stopp m.m. Temp -25 - 120 C. Tryck max 16 bar, Vikt 36 Kg. B-längd 320 mm, Bredd 280 mm, Höjd 487 m. Monteras på pumpfot RSK: 5784450 (AA-109391270) som beställs separat.
Märkningar
CE
Dokument
Översikt
RSK-nummer5745677
Tillverkarens artikelnummerAA-104634950
GTIN-
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnLNESE 32-160/22/EP04CS4
DimensionDN 32 PN10/16
Storlek320x280x487mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN 16, -25 till 120 °C
Effekt/Eldata3x400V. 5,81A. 2,2kW. 3600RPM
Funktionför värme-/kylsystem
Utförandesmart pump, flänsad
Material hus: gjutjärn, hjul: AISI 316L
StandardeSM, EN 12756, IP 55 , IES2
Nominellt flöde (BEP) 20,6 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 245 kPa
Max. flödeskapacitet 25 m³/h
Max. statisk höjd 41 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 220 - 415 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 5,81 A
Axeleffekt per motor (P2) 2,2 kW
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 3600 /min
Varvtalsreglering motor Inbyggd (integrerad)
Typ av varvtalsreglering Steglöst reglerbar
Motor med förlängd axel Nej
Stödjer protokoll Modbus RTU Ja
Stödjer protokoll BACnet MS/TP Ja
Medietemperatur (kontinuerlig) -25 - 140 °C
Omgivningstemperatur -20 - 50 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida DN 32
Diameter inloppssida 140 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 320 mm
Kapslingsklass (IP) IP55
Motoreffektivitetsklass IE5
Palltyp -
Djup (mm) 630
Bredd (mm) 335
Höjd (mm) 435
Vikt (kg) 39
RSK-nummer5745677
GTIN-
ProduktCirkulationspump
DimensionDN 32 PN10/16
Storlek320x280x487mm (BLxBxH)
Funktionför värme-/kylsystem
Utförandesmart pump, flänsad
Tryckhöjd (BEP) 245 kPa
Max. flödeskapacitet 25 m³/h
Max. statisk höjd 41 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 220 - 415 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 5,81 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 3600 /min
Motor med förlängd axel Nej
Anslutning inloppssida Fläns
Diameter inloppssida 140 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 320 mm