Lowara LNESH 32-160/22/P25RCS4/4, In-line centrifugalpump med Hydrovar intelligent varvtalsstyrning. Klassledande verkningsgrad IES2 för motor och styrning tillsammans. Komplett med tryckgivare, Elektroniskt motorskydd (STC). Driftsindikering, Summalarm, Externa ingångar för start/stopp, kommunikation via Modbus och BACnet m.m. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri m.m. Materialspecifikation: Pumphus Gjutjärn, Pumphjul AISI 316L, Inre tätning Kol/SiC/EPDM. Anslutningar IN/UT: DN 32 PN10/16. Märkdata: 3-fas, 400 V. 4,1 A. 2,2 kW, 2890 RPM. Verkningsgrad IES2. Kapslingsklass IP 55 , Isolationsklass F (155°C). Temp -25 - 120 °C. Tryck max 16 bar, Vikt 48,6 kg. B-längd 320 mm, Bredd 254 mm, Höjd 713 mm. Monteras på pumpfot RSK: 5784450 (AA-109391270) som beställs separat.
Märkningar
CE
Dokument
Översikt
RSK-nummer5745360
Tillverkarens artikelnummerAA-102852220
GTIN-
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnLNESH 32-160/22/P25RCS4/4
DimensionDN32, PN10/16
Storlek320x254x713mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN 16, -25 till 120 °C
Effekt/Eldata3x400V. 4,1A. 2,2kW. 2890RPM
Funktionför värme-/kylsystem
Utförandeelektronisk, flänsad
Material hus: gjutjärn, hjul: AISI 316L
StandardEN 12756, IP 55 , IES2
Nominellt flöde (BEP) 19,3 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 225,55 kPa
Max. flödeskapacitet 24,3 m³/h
Max. statisk höjd 26 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 380 - 460 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 4,1 A
Axeleffekt per motor (P2) 2,2 kW
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2890 /min
Varvtalsreglering motor Extern (inkluderad)
Typ av varvtalsreglering Steglöst reglerbar
Motor med förlängd axel Nej
Medietemperatur (kontinuerlig) -25 - 120 °C
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida DN 32
Diameter inloppssida 140 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 320 mm
Kapslingsklass (IP) IP55
Motoreffektivitetsklass IE3
Palltyp -
Djup (mm) 805
Bredd (mm) 405
Höjd (mm) 510
Vikt (kg) 64,1
RSK-nummer5745360
GTIN-
ProduktCirkulationspump
DimensionDN32, PN10/16
Storlek320x254x713mm (BLxBxH)
Funktionför värme-/kylsystem
Utförandeelektronisk, flänsad
StandardEN 12756, IP 55 , IES2
Tryckhöjd (BEP) 225,55 kPa
Max. flödeskapacitet 24,3 m³/h
Max. statisk höjd 26 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 380 - 460 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 4,1 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2890 /min
Motor med förlängd axel Nej
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Diameter inloppssida 140 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 320 mm