Lowara LNESH 50-125/22/P25RCS4/4, In-line centrifugalpump med Hydrovar intelligent varvtalsstyrning. Klassledande verkningsgrad IES2 för motor och styrning tillsammans. Komplett med tryckgivare, Elektroniskt motorskydd (STC). Driftsindikering, Summalarm, Externa ingångar för start/stopp, kommunikation via Modbus och BACnet m.m. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri m.m. Materialspecifikation: Pumphus Gjutjärn, Pumphjul AISI 316L, Inre tätning Kol/SiC/EPDM. Anslutningar IN/UT: DN 50 PN10/16. Märkdata: 3-fas, 400 V. 4,1 A. 2,2 kW, 2890 RPM. Verkningsgrad IES2. Kapslingsklass IP 55 , Isolationsklass F (155°C). Temp -25 - 120 °C. Tryck max 16 bar, Vikt 53,6 kg. B-längd 340 mm, Bredd 252 mm, Höjd 739 mm. Monteras på pumpfot RSK: 5784450 (AA-109391270) som beställs separat.
Märkningar
CE
Dokument
Översikt
RSK-nummer5745451
Tillverkarens artikelnummerAA-102852630
GTIN-
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnLNESH 50-125/22/P25RCS4/4
DimensionDN50, PN10/16
Storlek340x252x739mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN 16, -25 till 120 °C
Effekt/Eldata3x400V. 4,1A. 2,2kW. 2890RPM
Funktionför värme-/kylsystem
Utförandeelektronisk, flänsad
Färgblå
Ytbehandlingkatafores
Material hus: gjutjärn, hjul: AISI 316L
StandardEN 12756, IP 55 , IES2
Övrig infokompletteras med pumpfot
RSK flik14 Pumpar
Produktegenskaper
Material pumphus Gjutjärn
Materialkvalitet pumphus Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25)
Material impeller/pumphjul Rostfritt stål
Materialkvalitet impeller/pumphjul Rostfritt stål 304 (1.4301)
Nominellt flöde (BEP) 29,1 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 147,1 kPa
Max. flödeskapacitet 44,1 m³/h
Max. statisk höjd 19 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 380 - 460 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 4,1 A
Axeleffekt per motor (P2) 2,2 kW
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2890 /min
Varvtalsreglering motor Extern (inkluderad)
Typ av varvtalsreglering Steglöst reglerbar
Motor med förlängd axel Nej
Medietemperatur (kontinuerlig) -25 - 120 °C
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida DN 50
Diameter inloppssida 165 mm
Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida PN 16
Anslutningsstandard inloppssida EN 1092-2
Anslutning utloppssida Fläns
Anslutningsdimension utloppssida DN 50
Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida PN 16
Anslutningsstandard utloppssida EN 1092-2
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 340 mm
Kapslingsklass (IP) IP55
Motoreffektivitetsklass IE3
Palltyp -
Djup (mm) 805
Bredd (mm) 405
Höjd (mm) 510
Vikt (kg) 68,9
RSK-nummer5745451
GTIN-
ProduktCirkulationspump
DimensionDN50, PN10/16
Storlek340x252x739mm (BLxBxH)
Funktionför värme-/kylsystem
Utförandeelektronisk, flänsad
Färgblå
Ytbehandlingkatafores
StandardEN 12756, IP 55 , IES2
RSK flik14 Pumpar
Material pumphus Gjutjärn
Tryckhöjd (BEP) 147,1 kPa
Max. flödeskapacitet 44,1 m³/h
Max. statisk höjd 19 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 380 - 460 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 4,1 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2890 /min
Motor med förlängd axel Nej
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Diameter inloppssida 165 mm
Anslutning utloppssida Fläns
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 340 mm