Lowara LNESH 65-200/11/P45RCS4/4, In-line centrifugalpump med Hydrovar intelligent varvtalsstyrning. Klassledande verkningsgrad IES2 för motor och styrning tillsammans. Komplett med tryckgivare, Elektroniskt motorskydd (STC). Driftsindikering, Summalarm, Externa ingångar för start/stopp, kommunikation via Modbus och BACnet m.m. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri m.m. Materialspecifikation: Pumphus Gjutjärn, Pumphjul AISI 316L, Inre tätning Kol/SiC/EPDM. Anslutningar IN/UT: DN 65 PN10/16. Märkdata: 3-fas, 400 V. 2,58 A. 1,1 kW, 2890 RPM. Verkningsgrad IES2. Kapslingsklass IP 55 , Isolationsklass F (155°C). Temp -25 - 120 °C. Tryck max 16 bar, Vikt 71,6 kg. B-längd 475 mm, Bredd 347 mm, Höjd 741 mm. Monteras på pumpfot RSK: 5784450 (AA-109391270) som beställs separat.
Översikt
RSK-nummer5745530
Tillverkarens artikelnummerAA-102856990
GTIN-
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnLNESH 65-200/11/P45RCS4/4
DimensionDN65, PN10/16
Storlek475x347x741mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN 16, -25 till 120 °C
Effekt/Eldata3x400V. 2,58A. 1,1kW. 2890RPM
Funktionför värme-/kylsystem
Utförandeelektronisk, flänsad
Material hus: gjutjärn, hjul: AISI 316L
StandardEN 12756, IP 55 , IES2
Max. statisk höjd 8,9 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 380 - 460 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 2,58 A
Axeleffekt per motor (P2) 1,1 kW
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2890 /min
Varvtalsreglering motor Extern (inkluderad)
Typ av varvtalsreglering Steglöst reglerbar
Motor med förlängd axel Nej
Medietemperatur (kontinuerlig) -25 - 120 °C
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida DN 65
Diameter inloppssida 185 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 475 mm
Palltyp -
Djup (mm) 805
Bredd (mm) 505
Höjd (mm) 660
Vikt (kg) 90
RSK-nummer5745530
GTIN-
ProduktCirkulationspump
DimensionDN65, PN10/16
Storlek475x347x741mm (BLxBxH)
Funktionför värme-/kylsystem
Utförandeelektronisk, flänsad
StandardEN 12756, IP 55 , IES2
Max. statisk höjd 8,9 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 380 - 460 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 2,58 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2890 /min
Motor med förlängd axel Nej
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Diameter inloppssida 185 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 475 mm