Lowara LNESH 80-160/55/P25VCC4/4, In-line centrifugalpump med Hydrovar intelligent varvtalsstyrning. Klassledande verkningsgrad IES2 för motor och styrning tillsammans. Komplett med tryckgivare, Elektroniskt motorskydd (STC). Driftsindikering, Summalarm, Externa ingångar för start/stopp, kommunikation via Modbus och BACnet m.m. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri m.m. Materialspecifikation: Pumphus Gjutjärn, Pumphjul Gjutjärn, Inre tätning Kol/SiC/EPDM. Anslutningar IN/UT: DN 80 PN10/16. Märkdata: 3-fas, 400 V. 10,1 A. 5,5 kW, 2900 RPM. Verkningsgrad IES2. Kapslingsklass IP 55 , Isolationsklass F (155°C). Temp -25 - 120 °C. Tryck max 16 bar, Vikt 99,5 kg. B-längd 420 mm, Bredd 336 mm, Höjd 881 mm. Monteras på pumpfot RSK: 5784450 (AA-109391270) som beställs separat.
Översikt
RSK-nummer5745565
Tillverkarens artikelnummerAA-102853200
GTIN-
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnLNESH 80-160/55/P25VCC4/4
DimensionDN80, PN10/16
Storlek420x336x881mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN 16, -25 till 120 °C