Lowara LNESX 100-400/185/204CC4. In-line centrifugalpump med integrerad Hydrovar X för intelligent pumpstyrning. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri mm. Materialspecifikation: Pumphus & pumphjul Gjutjärn, Axel AISI 316L, Inre tätning Kol/SiC/EPDM, O-ringar EPDM. Anslutningar IN/UT: DN 100 PN10/16. Bygglängd: 500 mm, Bredd: 487 mm, Höjd:862 mm. Vikt: 149 kg. Vätsketemp: -25 - 120 °C, Tryck max 16 bar. Motordata: Assisterad reluktansmotor, 3-fas 400 V.32,1 A, 18,5 kW, 3600 rpm. Verkningsgrad IE5/IES2, Kapslingsklass IP 55, Isolationsklass F (155°C). Monteras på pumpfot RSK: 5784450 (AA-109391270) som beställs separat.
Märkningar
CE
Dokument
Översikt
RSK-nummer5746724
Tillverkarens artikelnummerAA-1018LS5H0
GTIN-
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnLNESX 100-400/185/204CC4
DimensionDN100, PN10/16
Storlek500x487x862mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN16, temp ( -25 ) - 120°C
Effekt/Eldata3x400V 18,5kW 32,1A 3600rpm