Lowara LNESX 150-170/75/404CC4. In-line centrifugalpump med integrerad Hydrovar X för intelligent pumpstyrning. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri mm. Materialspecifikation: Pumphus & pumphjul Gjutjärn, Axel AISI 316L, Inre tätning Kol/SiC/EPDM, O-ringar EPDM. Anslutningar IN/UT: DN 150 PN10/16. Bygglängd: 800 mm, Bredd: 565 mm, Höjd:930 mm. Vikt: 188 kg. Vätsketemp: -25 - 120 °C, Tryck max 16 bar. Motordata: Assisterad reluktansmotor, 3-fas 400 V. 18,1 A, 7,5 kW, 1800 rpm. Verkningsgrad IE5/IES2, Kapslingsklass IP 55, Isolationsklass F (155°C). Levereras monterad på pumpfot RSK: 5784451 (AA-743660220) som ingår med pump.
Översikt
RSK-nummer5746732
Tillverkarens artikelnummerAA-703950171
GTIN-
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnLNESX 150-170/75/404CC4
DimensionDN150, PN10/16
Storlek800x565x930mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN16, temp ( -25 ) - 120°C
Effekt/Eldata3x400V 7,5kW 18,1A 1800rpm