Lowara LNESX 50-590/75/204CS4. In-line centrifugalpump med integrerad Hydrovar X för intelligent pumpstyrning. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri mm. Materialspecifikation: Pumphus Gjutjärn, Pumphjul & axel AISI 316L, Inre tätning Kol/SiC/EPDM, O-ringar EPDM. Anslutningar IN/UT: DN 50 PN10/16. Bygglängd: 355 mm, Bredd: 391 mm, Höjd:699 mm. Vikt: 69 kg. Vätsketemp: -25 - 120 °C, Tryck max 16 bar. Motordata: Assisterad reluktansmotor, 3-fas 400 V.14 A, 7,5 kW, 3600 rpm. Verkningsgrad IE5/IES2, Kapslingsklass IP 55, Isolationsklass F (155°C). Monteras på pumpfot RSK: 5784450 (AA-109391270) som beställs separat.
Märkningar
CE
Dokument
Översikt
RSK-nummer5746744
Tillverkarens artikelnummerAA-1018LP3H0
GTIN-
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnLNESX 50-590/75/204CS4
DimensionDN50, PN10/16
Storlek355x391x699mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN16, temp ( -25 ) - 120°C
Effekt/Eldata3x400V 7,5kW 14A 3600rpm