ProduktnamnLNTE 40-125/11/S25RCS4
DimensionDN40
Storlek320x549x463mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN16, temp ( -25 ) - 120°C
Effekt/Eldata3x400V, 2,39A. 1,1kW, 2885RPM
Funktiondubbel för värme-/kylsystem
Utförandepump i tvillingutförande
Material hus: gjutjärn, hjul: AISI 316L
StandardIP55, IE3, EN 12756
Nominellt flöde (BEP) 14,4 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 124 kPa
Max. flödeskapacitet 22 m³/h
Max. statisk höjd 14,6 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Ja
Märkspänning 220 - 415 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 2,39 A
Axeleffekt per motor (P2) 1,1 kW
Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) 0,4
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2885 /min
Motor med förlängd axel Ja
Medietemperatur (kontinuerlig) -25 - 120 °C
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida DN 40
Diameter inloppssida 150 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 320 mm
Kapslingsklass (IP) IP55
Motoreffektivitetsklass IE3
Palltyp -
Djup (mm) 600
Bredd (mm) 800
Höjd (mm) 955
Vikt (kg) 79
RSK-nummer5746262
Tillverkarens artikelnummerAA-101890360
GTIN-
ProduktCirkulationspump
DimensionDN40
Storlek320x549x463mm (BLxBxH)
StandardIP55, IE3, EN 12756
Tryckhöjd (BEP) 124 kPa
Max. flödeskapacitet 22 m³/h
Max. statisk höjd 14,6 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Ja
Märkspänning 220 - 415 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 2,39 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2885 /min
Motor med förlängd axel Ja
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Diameter inloppssida 150 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 320 mm