ProduktnamnLNTE 40-250/15A/P45RCS4
DimensionDN40
Storlek440x745x506mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN16, temp ( -25 ) - 120°C
Effekt/Eldata3x400V, 3,7A. 1,5kW, 1445RPM
Funktiondubbel för värme-/kylsystem
Utförandepump i tvillingutförande
Material hus: gjutjärn, hjul: AISI 316L
StandardIP55, IE3, EN 12756
Nominellt flöde (BEP) 17 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 163 kPa
Max. flödeskapacitet 20,5 m³/h
Max. statisk höjd 16,9 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Ja
Märkspänning 220 - 415 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 3,7 A
Axeleffekt per motor (P2) 1,5 kW
Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) 0,4
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 1445 /min
Motor med förlängd axel Ja
Medietemperatur (kontinuerlig) -25 - 120 °C
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida DN 40
Diameter inloppssida 150 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 440 mm
Palltyp -
Djup (mm) 600
Bredd (mm) 800
Höjd (mm) 955
Vikt (kg) 140
RSK-nummer5746291
Tillverkarens artikelnummerAA-101894520
GTIN-
ProduktCirkulationspump
DimensionDN40
Storlek440x745x506mm (BLxBxH)
StandardIP55, IE3, EN 12756
Nominellt flöde (BEP) 17 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 163 kPa
Max. flödeskapacitet 20,5 m³/h
Max. statisk höjd 16,9 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Ja
Märkspänning 220 - 415 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 3,7 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 1445 /min
Motor med förlängd axel Ja
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Diameter inloppssida 150 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 440 mm