ProduktnamnLNTE 40-250/92/P25VCS4
DimensionDN40
Storlek440x745x613mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN16, temp ( -25 ) - 120°C
Effekt/Eldata3x400V, 17,2A. 9,2kW, 2930RPM
Funktiondubbel för värme-/kylsystem
Utförandepump i tvillingutförande
Material hus: gjutjärn, hjul: AISI 316L
StandardIP55, IE3, EN 12756
Nominellt flöde (BEP) 28 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 559 kPa
Max. flödeskapacitet 28 m³/h
Max. statisk höjd 68 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Ja
Märkspänning 380 - 690 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 17,2 A
Axeleffekt per motor (P2) 9,2 kW
Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) 0,4
Motor med förlängd axel Ja
Medietemperatur (kontinuerlig) -25 - 120 °C
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida DN 40
Diameter inloppssida 150 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 440 mm
Palltyp -
Djup (mm) 600
Bredd (mm) 950
Höjd (mm) 960
Vikt (kg) 236
RSK-nummer5746275
Tillverkarens artikelnummerAA-101890520
GTIN-
ProduktCirkulationspump
DimensionDN40
Storlek440x745x613mm (BLxBxH)
StandardIP55, IE3, EN 12756
Nominellt flöde (BEP) 28 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 559 kPa
Max. flödeskapacitet 28 m³/h
Max. statisk höjd 68 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Ja
Märkspänning 380 - 690 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 17,2 A
Motor med förlängd axel Ja
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Diameter inloppssida 150 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 440 mm