ProduktnamnLNTE 50-125/03/X45RCS4
DimensionDN50
Storlek340x555x429mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN16, temp ( -25 ) - 120°C
Effekt/Eldata3x400V, 1,46A. 0,37kW, 1370RPM
Funktiondubbel för värme-/kylsystem
Utförandepump i tvillingutförande
Material hus: gjutjärn, hjul: AISI 316L
StandardIP55, IE2, EN 12756
Nominellt flöde (BEP) 16,7 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 45 kPa
Max. flödeskapacitet 22,7 m³/h
Max. statisk höjd 5,6 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Ja
Märkspänning 220 - 415 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 1,46 A
Axeleffekt per motor (P2) 0,37 kW
Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) 0,4
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 1370 /min
Motor med förlängd axel Ja
Medietemperatur (kontinuerlig) -25 - 120 °C
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida DN 50
Diameter inloppssida 165 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 340 mm
Kapslingsklass (IP) IP55
Motoreffektivitetsklass IE2
Palltyp -
Djup (mm) 600
Bredd (mm) 800
Höjd (mm) 955
Vikt (kg) 80
RSK-nummer5746313
Tillverkarens artikelnummerAA-101894090
GTIN-
ProduktCirkulationspump
DimensionDN50
Storlek340x555x429mm (BLxBxH)
StandardIP55, IE2, EN 12756
Tryckhöjd (BEP) 45 kPa
Max. flödeskapacitet 22,7 m³/h
Max. statisk höjd 5,6 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Ja
Märkspänning 220 - 415 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 1,46 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 1370 /min
Motor med förlängd axel Ja
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Diameter inloppssida 165 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 340 mm