ProduktnamnLNTE 50-200/110/P25VCS4
DimensionDN50
Storlek440x745x620mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN16, temp ( -25 ) - 120°C
Effekt/Eldata3x400V, 20,2A. 11kW, 2920RPM
Funktiondubbel för värme-/kylsystem
Utförandepump i tvillingutförande
Material hus: gjutjärn, hjul: AISI 316L
StandardIP55, IE3, EN 12756
Nominellt flöde (BEP) 51,6 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 431 kPa
Max. flödeskapacitet 67 m³/h
Max. statisk höjd 55 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Ja
Märkspänning 380 - 690 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 20,2 A
Axeleffekt per motor (P2) 11 kW
Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) 0,4
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2920 /min
Motor med förlängd axel Ja
Medietemperatur (kontinuerlig) -25 - 120 °C
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida DN 50
Diameter inloppssida 165 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 440 mm
Palltyp -
Djup (mm) 600
Bredd (mm) 950
Höjd (mm) 960
Vikt (kg) 254
RSK-nummer5746305
Tillverkarens artikelnummerAA-101890750
GTIN-
ProduktCirkulationspump
DimensionDN50
Storlek440x745x620mm (BLxBxH)
StandardIP55, IE3, EN 12756
Tryckhöjd (BEP) 431 kPa
Max. flödeskapacitet 67 m³/h
Max. statisk höjd 55 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Ja
Märkspänning 380 - 690 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 20,2 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2920 /min
Motor med förlängd axel Ja
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Diameter inloppssida 165 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 440 mm