ProduktnamnLNTE 50-250/220/P25VCS4
DimensionDN50
Storlek440x745x709mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN16, temp ( -25 ) - 120°C
Effekt/Eldata3x400V, 40,4A. 22kW, 2955RPM
Funktiondubbel för värme-/kylsystem
Utförandepump i tvillingutförande
Färgblå
Ytbehandlingkatafores
Material hus: gjutjärn, hjul: AISI 316L
StandardIP55, IE3, EN 12756
Övrig infokompletteras med pumpfot
RSK flik14 Pumpar
Produktegenskaper
Material pumphus Gjutjärn
Materialkvalitet pumphus Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25)
Material impeller/pumphjul Rostfritt stål
Materialkvalitet impeller/pumphjul Rostfritt stål 304 (1.4301)
Nominellt flöde (BEP) 62,8 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 765 kPa
Max. flödeskapacitet 68,5 m³/h
Max. statisk höjd 93 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Ja
Märkspänning 380 - 690 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 40,4 A
Axeleffekt per motor (P2) 22 kW
Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) 0,4
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2955 /min
Motor med förlängd axel Ja
Medietemperatur (kontinuerlig) -25 - 120 °C
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida DN 50
Diameter inloppssida 165 mm
Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida PN 16
Anslutningsstandard inloppssida EN 1092-2
Anslutning utloppssida Fläns
Anslutningsdimension utloppssida DN 50
Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida PN 16
Anslutningsstandard utloppssida EN 1092-2
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 440 mm
Kapslingsklass (IP) IP55
Motoreffektivitetsklass IE3
Palltyp -
Djup (mm) 600
Bredd (mm) 950
Höjd (mm) 960
Vikt (kg) 374
RSK-nummer5746310
Tillverkarens artikelnummerAA-101890810
GTIN-
ProduktCirkulationspump
DimensionDN50
Storlek440x745x709mm (BLxBxH)
Färgblå
Ytbehandlingkatafores
StandardIP55, IE3, EN 12756
RSK flik14 Pumpar
Material pumphus Gjutjärn
Tryckhöjd (BEP) 765 kPa
Max. flödeskapacitet 68,5 m³/h
Max. statisk höjd 93 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Ja
Märkspänning 380 - 690 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 40,4 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2955 /min
Motor med förlängd axel Ja
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Diameter inloppssida 165 mm
Anslutning utloppssida Fläns
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 440 mm