ProduktnamnLNTE 50-250/30/P45RCS4
DimensionDN50
Storlek440x745x568mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN16, temp ( -25 ) - 120°C
Effekt/Eldata3x400V, 6,62A. 3kW, 1455RPM
Funktiondubbel för värme-/kylsystem
Utförandepump i tvillingutförande
Material hus: gjutjärn, hjul: AISI 316L
StandardIP55, IE3, EN 12756
Nominellt flöde (BEP) 32,5 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 186 kPa
Max. flödeskapacitet 35,5 m³/h
Max. statisk höjd 23 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Ja
Märkspänning 220 - 415 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 6,62 A
Axeleffekt per motor (P2) 3 kW
Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) 0,4
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 1455 /min
Motor med förlängd axel Ja
Medietemperatur (kontinuerlig) -25 - 120 °C
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida DN 65
Diameter inloppssida 185 mm
Anslutning utloppssida Fläns
Anslutningsdimension utloppssida DN 65
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 440 mm
Palltyp -
Djup (mm) 600
Bredd (mm) 800
Höjd (mm) 955
Vikt (kg) 171
RSK-nummer5746327
Tillverkarens artikelnummerAA-101894810
GTIN-
ProduktCirkulationspump
DimensionDN50
Storlek440x745x568mm (BLxBxH)
StandardIP55, IE3, EN 12756
Tryckhöjd (BEP) 186 kPa
Max. flödeskapacitet 35,5 m³/h
Max. statisk höjd 23 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Ja
Märkspänning 220 - 415 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 6,62 A
Axeleffekt per motor (P2) 3 kW
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 1455 /min
Motor med förlängd axel Ja
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Diameter inloppssida 185 mm
Anslutning utloppssida Fläns
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 440 mm