ProduktnamnLNTE 65-125/75/P25VCS4
DimensionDN65
Storlek360x646x595mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN16, temp ( -25 ) - 120°C
Effekt/Eldata3x400V, 14,1A. 7,5kW, 2930RPM
Funktiondubbel för värme-/kylsystem
Utförandepump i tvillingutförande
Färgblå
Ytbehandlingkatafores
Material hus: gjutjärn, hjul: AISI 316L
StandardIP55, IE3, EN 12756
Övrig infokompletteras med pumpfot
RSK flik14 Pumpar
Produktegenskaper
Material pumphus Gjutjärn
Materialkvalitet pumphus Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25)
Material impeller/pumphjul Rostfritt stål
Materialkvalitet impeller/pumphjul Rostfritt stål 304 (1.4301)
Nominellt flöde (BEP) 59,2 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 245 kPa
Max. flödeskapacitet 97 m³/h
Max. statisk höjd 31 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Ja
Märkspänning 380 - 690 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 14,1 A
Axeleffekt per motor (P2) 7,5 kW
Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) 0,4
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2930 /min
Motor med förlängd axel Ja
Medietemperatur (kontinuerlig) -25 - 120 °C
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida DN 65
Diameter inloppssida 185 mm
Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida PN 16
Anslutningsstandard inloppssida EN 1092-2
Anslutning utloppssida Fläns
Anslutningsdimension utloppssida DN 65
Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida PN 16
Anslutningsstandard utloppssida EN 1092-2
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 360 mm
Kapslingsklass (IP) IP55
Motoreffektivitetsklass IE3
Palltyp -
Djup (mm) 600
Bredd (mm) 800
Höjd (mm) 955
Vikt (kg) 203
RSK-nummer5746331
Tillverkarens artikelnummerAA-101890920
GTIN-
ProduktCirkulationspump
DimensionDN65
Storlek360x646x595mm (BLxBxH)
Färgblå
Ytbehandlingkatafores
StandardIP55, IE3, EN 12756
RSK flik14 Pumpar
Material pumphus Gjutjärn
Tryckhöjd (BEP) 245 kPa
Max. flödeskapacitet 97 m³/h
Max. statisk höjd 31 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Ja
Märkspänning 380 - 690 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 14,1 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2930 /min
Motor med förlängd axel Ja
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Diameter inloppssida 185 mm
Anslutning utloppssida Fläns
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 360 mm