Lowara LNTEX 80-410/75/204CC4. In-line centrifugalpump med integrerad Hydrovar X för intelligent pumpstyrning. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri mm. Materialspecifikation: Pumphus & pumphjul Gjutjärn, Axel AISI 316L, Inre tätning Kol/SiC/EPDM, O-ringar EPDM. Anslutningar IN/UT: DN 80 PN10/16. Bygglängd: 420 mm, Bredd: 754 mm, Höjd:624 mm. Vikt: 181 kg. Vätsketemp: -25 - 120 °C, Tryck max 16 bar. Motordata: Assisterad reluktansmotor, 3-fas 400 V.14 A, 7,5 kW, 3600 rpm. Verkningsgrad IE5/IES2, Kapslingsklass IP 55, Isolationsklass F (155°C). Monteras på pumpfot RSK: 5784556 (AA-109398620) som beställs separat.
Märkningar
CE
Dokument
Översikt
RSK-nummer5746785
Tillverkarens artikelnummerAA-1019LE2H0
GTIN-
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnLNTEX 80-410/75/204CC4
DimensionDN80, PN10/16
Storlek420x754x624mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN16, temp ( -25 ) - 120°C
Effekt/Eldata3x400V 7,5kW 14A 3600rpm