ProduktnamnLNTS 50-125/40/P25VCS4
DimensionDN50
Storlek340x555x600mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN16, temp ( -25 ) - 120°C.
Effekt/Eldata3x400V, 7,62A. 4kW, 2900RPM
Funktiondubbel för värme-/kylsystem
Utförandepump i tvillingutförande
Material hus: gjutjärn, hjul: AISI 316L
StandardIP55, IE3, EN 12756
Materialkvalitet impeller/pumphjul Syrafast stål 316L (1.4404)
Nominellt flöde (BEP) 36,3 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 215,7 kPa
Max. flödeskapacitet 48 m³/h
Max. statisk höjd 26 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Ja
Märkspänning 380 - 690 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 7,62 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2900 /min
Medietemperatur (kontinuerlig) -25 - 120 °C
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida DN 50
Diameter inloppssida 165 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 340 mm
Kapslingsklass (IP) IP55
Palltyp -
Djup (mm) 600
Bredd (mm) 800
Höjd (mm) 955
Vikt (kg) 129
RSK-nummer5746125
Tillverkarens artikelnummerAA-101892650
GTIN-
ProduktCirkulationspump
DimensionDN50
Storlek340x555x600mm (BLxBxH)
StandardIP55, IE3, EN 12756
Tryckhöjd (BEP) 215,7 kPa
Max. flödeskapacitet 48 m³/h
Max. statisk höjd 26 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Ja
Märkspänning 380 - 690 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 7,62 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2900 /min
Omgivningstemperatur 0 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Diameter inloppssida 165 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 340 mm