Lowara Smart Pump LNTSE 32-160/22/EP04CS4, In-line centrifugalpump i tvillingutförande med intelligent pumpstyrning och permanentmagnetmotor i verkningsgradsklass IE5. Flänsmonterad specialmotorenhet monterad på standard IEC-motor-fläns. Klassledande verkningsgrad IES2 för motor och styrning tillsammans. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri m.m. Materialspecifikation: Pumphus Gjutjärn, Pumphjul AISI 316L, Inre tätning Kol/SiC/EPDM. Anslutningar IN/UT: DN 32 PN10/16. Märkdata 3-fas. 400 V. 5,81 A. 2,2 kW. 3600 RPM. Verkningsgrad IES2. Kapslingsklass IP55, Isolationsklass F (155°C). Inbyggt motorskydd , larm, externa ingångar för start/stopp m.m. Temp -25 - 120 C. Tryck max 16 bar, Vikt 70 Kg. B-längd 320 mm, Bredd 514 mm, Höjd 486 m. Monteras på pumpfot RSK: 5784555 (AA-109398610) som beställs separat.
Märkningar
CE
Dokument
Översikt
RSK-nummer5745727
Tillverkarens artikelnummerAA-104635050
GTIN-
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnLNTSE 32-160/22/EP04CS4
DimensionDN 32 PN10/16
Storlek320x514x486mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN 16, -25 till 120 °C
Effekt/Eldata3x400V. 5,81A. 2,2kW. 3600RPM
Funktiondubbel för värme-/kylsystem
Utförandesmart pump, flänsad
Färgblå
Ytbehandlingkatafores
Material hus: gjutjärn, hjul: AISI 316L
StandardeSM, EN 12756, IP 55 , IES2
Övrig infokompletteras med pumpfot
RSK flik14 Pumpar
Produktegenskaper
Material pumphus Gjutjärn
Materialkvalitet pumphus Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25)
Material impeller/pumphjul Rostfritt stål
Materialkvalitet impeller/pumphjul Syrafast stål 316L (1.4404)
Nominellt flöde (BEP) 15,9 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 275 kPa
Max. flödeskapacitet 27 m³/h
Max. statisk höjd 41 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Ja
Märkspänning 220 - 415 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 5,81 A
Axeleffekt per motor (P2) 2,2 kW
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 3600 /min
Varvtalsreglering motor Inbyggd (integrerad)
Typ av varvtalsreglering Steglöst reglerbar
Motor med förlängd axel Nej
Stödjer protokoll Modbus RTU Ja
Stödjer protokoll BACnet MS/TP Ja
Medietemperatur (kontinuerlig) -25 - 140 °C
Omgivningstemperatur -20 - 50 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida DN 32
Diameter inloppssida 140 mm
Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida PN 16
Anslutningsstandard inloppssida EN 1092-2
Anslutning utloppssida Fläns
Anslutningsdimension utloppssida DN 32
Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida PN 16
Anslutningsstandard utloppssida EN 1092-2
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 320 mm
Kapslingsklass (IP) IP55
Motoreffektivitetsklass IE5
Palltyp -
Djup (mm) 800
Bredd (mm) 600
Höjd (mm) 955
Vikt (kg) 105
RSK-nummer5745727
GTIN-
ProduktCirkulationspump
DimensionDN 32 PN10/16
Storlek320x514x486mm (BLxBxH)
Utförandesmart pump, flänsad
Färgblå
Ytbehandlingkatafores
RSK flik14 Pumpar
Material pumphus Gjutjärn
Tryckhöjd (BEP) 275 kPa
Max. flödeskapacitet 27 m³/h
Max. statisk höjd 41 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Ja
Märkspänning 220 - 415 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 5,81 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 3600 /min
Motor med förlängd axel Nej
Anslutning inloppssida Fläns
Diameter inloppssida 140 mm
Anslutning utloppssida Fläns
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 320 mm