Lowara Smart Pump LNTSE 50-125/05/EP02CS4, In-line centrifugalpump i tvillingutförande med intelligent pumpstyrning och permanentmagnetmotor i verkningsgradsklass IE5. Flänsmonterad specialmotorenhet monterad på standard IEC-motor-fläns. Klassledande verkningsgrad IES2 för motor och styrning tillsammans. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri m.m. Materialspecifikation: Pumphus Gjutjärn, Pumphjul AISI 316L, Inre tätning Kol/SiC/EPDM. Anslutningar IN/UT: DN 50 PN10/16. Märkdata 1-fas. 230 V. 2,96 A. 0,55 kW. 3600 RPM. Verkningsgrad IES2. Kapslingsklass IP55, Isolationsklass F (155°C). Inbyggt motorskydd , larm, externa ingångar för start/stopp m.m. Temp -25 - 120 C. Tryck max 16 bar, Vikt 66 Kg. B-längd 340 mm, Bredd 555 mm, Höjd 512 m. Monteras på pumpfot RSK: 5784555 (AA-109398610) som beställs separat.
Märkningar
CE
Dokument
Översikt
RSK-nummer5745720
Tillverkarens artikelnummerAA-104634330
GTIN-
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnLNTSE 50-125/05/EP02CS4
DimensionDN 50 PN10/16
Storlek340x555x512mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN 16, -25 till 120 °C
Effekt/Eldata1x230V. 2,96A. 0,55kW. 3600RPM
Funktiondubbel för värme-/kylsystem
Utförandesmart pump, flänsad
Material hus: gjutjärn, hjul: AISI 316L
StandardeSM, EN 12756, IP 55 , IES2
Nominellt flöde (BEP) 21,3 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 47 kPa
Max. flödeskapacitet 24,2 m³/h
Max. statisk höjd 8,3 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Ja
Märkspänning 220 - 240 V
Antal faser 1
Frekvens 50 Hz
Märkström 2,96 A
Axeleffekt per motor (P2) 0,55 kW
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 3600 /min
Varvtalsreglering motor Inbyggd (integrerad)
Typ av varvtalsreglering Steglöst reglerbar
Motor med förlängd axel Nej
Stödjer protokoll Modbus RTU Ja
Stödjer protokoll BACnet MS/TP Ja
Medietemperatur (kontinuerlig) -25 - 140 °C
Omgivningstemperatur -20 - 50 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida DN 50
Diameter inloppssida 165 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 340 mm
Kapslingsklass (IP) IP55
Motoreffektivitetsklass IE5
Palltyp -
Djup (mm) 800
Bredd (mm) 600
Höjd (mm) 955
Vikt (kg) 94
RSK-nummer5745720
GTIN-
ProduktCirkulationspump
DimensionDN 50 PN10/16
Storlek340x555x512mm (BLxBxH)
Utförandesmart pump, flänsad
Tryckhöjd (BEP) 47 kPa
Max. flödeskapacitet 24,2 m³/h
Max. statisk höjd 8,3 m
Max. arbetstryck 16 bar
Tvillingpump Ja
Märkspänning 220 - 240 V
Antal faser 1
Frekvens 50 Hz
Märkström 2,96 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 3600 /min
Motor med förlängd axel Nej
Anslutning inloppssida Fläns
Diameter inloppssida 165 mm
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 340 mm