Lowara LNTSX 150-130/55/404CC4. In-line centrifugalpump med integrerad Hydrovar X för intelligent pumpstyrning. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri mm. Materialspecifikation: Pumphus & pumphjul Gjutjärn, Axel AISI 316L, Inre tätning Kol/SiC/EPDM, O-ringar EPDM. Anslutningar IN/UT: DN 150 PN10/16. Bygglängd: 800 mm, Bredd: 632 mm, Höjd:881 mm. Vikt: 374 kg. Vätsketemp: -25 - 120 °C, Tryck max 16 bar. Motordata: Assisterad reluktansmotor, 3-fas 400 V.10,8 A, 5,5 kW, 1800 rpm. Verkningsgrad IE5/IES2, Kapslingsklass IP 55, Isolationsklass F (155°C). Monteras på pumpfot RSK: 5813615 (01-460120) som beställs separat
Märkningar
CE
Dokument
Översikt
RSK-nummer5746801
Tillverkarens artikelnummerAA-703960161
GTIN-
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnLNTSX 150-130/55/404CC4
DimensionDN150, PN10/16
Storlek800x632x881mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN16, temp ( -25 ) - 120°C
Effekt/Eldata3x400V 5,5kW 10,8A 1800rpm