Lowara LNTSX 80-320/55/204CC4. In-line centrifugalpump med integrerad Hydrovar X för intelligent pumpstyrning. Avsedd för cirkulation av värme / kyla samt tryckstegring och transport av vatten i fastigheter, lätt industri mm. Materialspecifikation: Pumphus & pumphjul Gjutjärn, Axel AISI 316L, Inre tätning Kol/SiC/EPDM, O-ringar EPDM. Anslutningar IN/UT: DN 80 PN10/16. Bygglängd: 420 mm, Bredd: 754 mm, Höjd:716 mm. Vikt: 178 kg. Vätsketemp: -25 - 120 °C, Tryck max 16 bar. Motordata: Assisterad reluktansmotor, 3-fas 400 V.9,63 A, 5,5 kW, 3600 rpm. Verkningsgrad IE5/IES2, Kapslingsklass IP 55, Isolationsklass F (155°C). Monteras på pumpfot RSK: 5784556 (AA-109398620) som beställs separat.
Märkningar
CE
Dokument
Översikt
RSK-nummer5746826
Tillverkarens artikelnummerAA-1019LR1H0
GTIN-
ProduktCirkulationspump
ProduktnamnLNTSX 80-320/55/204CC4
DimensionDN80, PN10/16
Storlek420x754x716mm (BLxBxH)
Tryck/Flöde/TempPN16, temp ( -25 ) - 120°C
Effekt/Eldata3x400V 5,5kW 9,63A 3600rpm