ProduktnamnStratos MAXO 100/0,5-6-R7PN10
DimensionDN100
StorlekBL=360mm
Tryck/Flöde/TempPN10, temp -10°C till +110°C
Effekt/Eldata1x230V 50Hz, max 820W
Funktionenkel för värme-/kylsystem
Utförandevåt smart-pump, enkel
Färggrön/grå
Ytbehandling-
Material gjutjärn/flermaterial
Standard-
Övrig info-
Tillverkarens produktsida https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/2217970
RSK flik14 Pumpar
Tillverkarens artikelnummer 2217970
GTIN 4062679195490
Produktegenskaper
Material pumphus Gjutjärn
Materialkvalitet pumphus Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25)
Material impeller/pumphjul PP (polypropen)
Materialkvalitet impeller/pumphjul PP-GF
Nominellt flöde (BEP) 33,28 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 52,34 kPa
Max. flödeskapacitet 64,46 m³/h
Max. statisk höjd 8,365 m
Max. arbetstryck 10 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 230 - 230 V
Antal faser 1
Frekvens 50/60 Hz
Märkström 3,61 A
Ineffekt per motor (P1) 0,83 kW
Energieffektivitetsindex (EEI) 0,17
Isolationsklass (IEC) F
Varvtalsreglering motor Inbyggd (integrerad)
Radiostandard Bluetooth Ja
Radiostandard WLAN 802.11 Nej
Mobil kommunikationsstandard 5G Nej
Interface signal 0-10 V / 2-10 V Ja
Interface signal 0-20 mA / 4-20 mA Ja
Interface PT100/PT1000/PTC Ja
Interface Pulse Width Modulation (PWM) Nej
Interface pulsräknare Nej
Potentialfri omkopplingskontakt Ja
Med kommunikationsgränssnitt RS 485 Ja
Med kommunikationsgränssnitt RS 232 Nej
Stödjer protokoll EtherNet/IP Nej
Stödjer protokoll KNX Nej
Stödjer protokoll PROFIBUS Nej
Stödjer protokoll PROFINET IO Nej
Stödjer protokoll CAN/CANOpen Nej
Stödjer protokoll Modbus TCP Nej
Stödjer protokoll Modbus RTU Nej
Stödjer protokoll BACnet MS/TP Nej
Stödjer protokoll BACnet IP Nej
Stödjer protokoll LON/LONWorks Nej
Stödjer protokoll LIN Bus Nej
Medietemperatur (kontinuerlig) -10 - 90 °C
Omgivningstemperatur -10 - 40 °C
Anslutning inloppssida Fläns
Anslutningsdimension inloppssida DN 100
Diameter inloppssida 100 mm
Tryckklass fläns (flänsborrning) inloppssida PN 10
Anslutningsstandard inloppssida EN 1092-2
Anslutning utloppssida Fläns
Anslutningsdimension utloppssida DN 100
Utvändig rördiameter anslutning utloppssida 100 mm
Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida PN 10
Anslutningsstandard utloppssida EN 1092-2
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 360 mm
Kapslingsklass (IP) IPX4D
Palltyp -
Djup (mm) 400
Bredd (mm) 600
Höjd (mm) 525
Vikt (kg) 38,164
RSK-nummer5759055
GTIN4062679195490
ProduktCirkulationspump
DimensionDN100
StorlekBL=360mm
Utförandevåt smart-pump, enkel
Färggrön/grå
Ytbehandling-
Material gjutjärn/flermaterial
Standard-
Övrig info-
RSK flik14 Pumpar
Material pumphus Gjutjärn
Tryckhöjd (BEP) 52,34 kPa
Max. statisk höjd 8,365 m
Max. arbetstryck 10 bar
Tvillingpump Nej
Märkspänning 230 - 230 V
Antal faser 1
Frekvens 50/60 Hz
Märkström 3,61 A
Isolationsklass (IEC) F
Radiostandard Bluetooth Ja
Radiostandard WLAN 802.11 Nej
Interface PT100/PT1000/PTC Ja
Interface pulsräknare Nej
Stödjer protokoll KNX Nej
Stödjer protokoll PROFIBUS Nej
Stödjer protokoll LIN Bus Nej
Anslutning inloppssida Fläns
Diameter inloppssida 100 mm
Anslutning utloppssida Fläns
Flänsform Rund
Inbyggnadslängd 360 mm