RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2022-08-22
RSK-nr enhet: ST
Dränksäker pump med flerkanalshjul, avsedd för dräneringsvatten. Försedd med 10 meter kabel med fri kabelände.
Dränksäker pump med flerkanalshjul, avsedd för dräneringsvatten. Försedd med 10 meter kabel med fri kabelände.
| RSK-nummer | 5880023 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 3118611 |
| GTIN | 4062679225289 |
| Produkt | Dräneringspump |
| Produktnamn | Padus MINI3-M04.10/T05-540/O |
| Dimension | Rp40 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 10,5m/18m3/h/max +40°C |
| Effekt/Eldata | 3x400V / 50Hz 0,50kW |
| Funktion | dräneringsvatten |
| Utförande | icke skärande |
|---|---|
| Färg | svart/silver |
| Ytbehandling | - |
| Material | komposit/rostfritt stål |
| Standard | - |
| Övrig info | 10 m kabel |
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/3118611 |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 3118611 |
|---|
| GTIN | 4062679225289 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/3118611 |
|---|
| Material motorhus | Rostfritt stål |
|---|---|
| Materialkvalitet motorhus | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material pumphus | PP (polypropen) |
| Materialkvalitet pumphus | PP-GF |
| Material impeller/pumphjul | PP (polypropen) |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Övrigt |
| Nominellt flöde (BEP) | 9,487 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 65,68 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 17,94 m³/h |
| Max. statisk höjd | 10,47 m |
| Max. arbetstryck | 1,5 bar |
| Elanslutning | Anslutningskabel med stickpropp |
| Märkspänning | 400 - 400 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 1,3 A |
| Ineffekt per motor (P1) | 0,66 kW |
| Axeleffekt per motor (P2) | 0,5 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2900 /min |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 3 - 40 °C |
| Omgivningstemperatur | 3 - 40 °C |
| Anslutning utloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/2" (40) |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 40 mm |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 10 |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 228-1 |
| Max. partikelstorlek | 10 mm |
| Skärande | Nej |
| Nominellt driftläge | S3-15% |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpstyrning | Ingen |
| Pumphöjd | 386 mm |
| Sänkdjup/Instickslängd | 7 m |
| Med torrkörningsskydd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 235 | ||
| Bredd (mm) | 520 | ||
| Höjd (mm) | 275 | ||
| Vikt (kg) | 10,1 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_3_5880013.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_3_5880013.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_3_5880021.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_3_5758986.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_3_5880013.pdf |
| RSK-nummer | 5880023 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 3118611 |
| GTIN | 4062679225289 |
| Produkt | Dräneringspump |
| Produktnamn | Padus MINI3-M04.10/T05-540/O |
| Dimension | Rp40 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 10,5m/18m3/h/max +40°C |
| Effekt/Eldata | 3x400V / 50Hz 0,50kW |
| Funktion | dräneringsvatten |
| Utförande | icke skärande |
|---|---|
| Färg | svart/silver |
| Ytbehandling | - |
| Material | komposit/rostfritt stål |
| Standard | - |
| Övrig info | 10 m kabel |
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/3118611 |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 3118611 |
|---|
| GTIN | 4062679225289 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/3118611 |
|---|
| Material motorhus | Rostfritt stål |
|---|---|
| Materialkvalitet motorhus | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material pumphus | PP (polypropen) |
| Materialkvalitet pumphus | PP-GF |
| Material impeller/pumphjul | PP (polypropen) |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Övrigt |
| Nominellt flöde (BEP) | 9,487 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 65,68 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 17,94 m³/h |
| Max. statisk höjd | 10,47 m |
| Max. arbetstryck | 1,5 bar |
| Elanslutning | Anslutningskabel med stickpropp |
| Märkspänning | 400 - 400 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 1,3 A |
| Ineffekt per motor (P1) | 0,66 kW |
| Axeleffekt per motor (P2) | 0,5 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2900 /min |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 3 - 40 °C |
| Omgivningstemperatur | 3 - 40 °C |
| Anslutning utloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/2" (40) |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 40 mm |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 10 |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 228-1 |
| Max. partikelstorlek | 10 mm |
| Skärande | Nej |
| Nominellt driftläge | S3-15% |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpstyrning | Ingen |
| Pumphöjd | 386 mm |
| Sänkdjup/Instickslängd | 7 m |
| Med torrkörningsskydd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 235 | ||
| Bredd (mm) | 520 | ||
| Höjd (mm) | 275 | ||
| Vikt (kg) | 10,1 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_3_5880013.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_3_5880013.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_3_5880021.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_3_5758986.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_3_5880013.pdf |