ProduktnamnPadus MINI3-M04.12/M06-523/A
DimensionRp40
Storlek-
Tryck/Flöde/Temp12m/19,5m3/h/max +40°C
Effekt/Eldata1x230V / 50Hz 0,60kW
Funktiondräneringsvatten
Utförandeicke skärande
Färgsvart/silver
Ytbehandling-
Material komposit/rostfritt stål
Standard-
Övrig info10 m kabel
Tillverkarens produktsida https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/3118612
RSK flik14 Pumpar
Tillverkarens artikelnummer 3118612
GTIN 4062679225296
Produktegenskaper
Material motorhus Rostfritt stål
Materialkvalitet motorhus Rostfritt stål 304 (1.4301)
Material pumphus PP (polypropen)
Materialkvalitet pumphus PP-GF
Material impeller/pumphjul PP (polypropen)
Materialkvalitet impeller/pumphjul Övrigt
Nominellt flöde (BEP) 11,05 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 75,06 kPa
Max. flödeskapacitet 19,5 m³/h
Max. statisk höjd 12,35 m
Max. arbetstryck 1,8 bar
Elanslutning Anslutningskabel med stickpropp
Märkspänning 230 - 230 V
Antal faser 1
Frekvens 50 Hz
Märkström 4,1 A
Ineffekt per motor (P1) 0,93 kW
Axeleffekt per motor (P2) 0,6 kW
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2900 /min
Varvtalsreglering motor Ingen
Typ av varvtalsreglering Reglerad i fasta steg
Medietemperatur (kontinuerlig) 3 - 40 °C
Omgivningstemperatur 3 - 40 °C
Anslutning utloppssida Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1)
Anslutningsdimension utloppssida 1 1/2" (40)
Utvändig rördiameter anslutning utloppssida 40 mm
Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida PN 10
Anslutningsstandard utloppssida ISO 228-1
Max. partikelstorlek 10 mm
Skärande Nej
Nominellt driftläge S3-15%
Kapslingsklass (IP) IP68
Pumpstyrning Med extern flottör/vippa
Pumphöjd 386 mm
Sänkdjup/Instickslängd 7 m
Med torrkörningsskydd Nej
Palltyp -
Djup (mm) 235
Bredd (mm) 520
Höjd (mm) 275
Vikt (kg) 10,7
RSK-nummer5880024
GTIN4062679225296
ProduktDräneringspump
DimensionRp40
Storlek-
Funktiondräneringsvatten
Utförandeicke skärande
Färgsvart/silver
Ytbehandling-
Standard-
Övrig info10 m kabel
RSK flik14 Pumpar
Materialkvalitet pumphus PP-GF
Tryckhöjd (BEP) 75,06 kPa
Max. flödeskapacitet 19,5 m³/h
Max. statisk höjd 12,35 m
Max. arbetstryck 1,8 bar
Märkspänning 230 - 230 V
Antal faser 1
Frekvens 50 Hz
Märkström 4,1 A
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2900 /min
Varvtalsreglering motor Ingen
Omgivningstemperatur 3 - 40 °C
Max. partikelstorlek 10 mm
Skärande Nej
Nominellt driftläge S3-15%
Kapslingsklass (IP) IP68
Pumphöjd 386 mm