RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2022-08-22
RSK-nr enhet: ST
Dränksäker pump med friströmshjul, avsedd för dräneringsvatten. Utrustad med nivåvippa. Försedd med 10 meter kabel med stickkontakt.
Dränksäker pump med friströmshjul, avsedd för dräneringsvatten. Utrustad med nivåvippa. Försedd med 10 meter kabel med stickkontakt.
| RSK-nummer | 5880013 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 3118625 |
| GTIN | 4062679225425 |
| Produkt | Dräneringspump |
| Produktnamn | Padus MINI3-V04.08/M05-523/A |
| Dimension | Rp40 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 8m/17m3/h/max +40°C |
| Effekt/Eldata | 1x230V / 50Hz 0,50kW |
| Funktion | dräneringsvatten |
| Utförande | icke skärande |
|---|---|
| Färg | svart/silver |
| Ytbehandling | - |
| Material | komposit/rostfritt stål |
| Standard | - |
| Övrig info | 10 m kabel |
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/3118625 |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 3118625 |
|---|
| GTIN | 4062679225425 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/3118625 |
|---|
| Material motorhus | Rostfritt stål |
|---|---|
| Materialkvalitet motorhus | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material pumphus | PP (polypropen) |
| Materialkvalitet pumphus | PP-GF |
| Material impeller/pumphjul | PP (polypropen) |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Övrigt |
| Nominellt flöde (BEP) | 10,05 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 51,05 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 17,04 m³/h |
| Max. statisk höjd | 8,341 m |
| Max. arbetstryck | 1,2 bar |
| Elanslutning | Anslutningskabel med stickpropp |
| Märkspänning | 230 - 230 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 3,3 A |
| Ineffekt per motor (P1) | 0,73 kW |
| Axeleffekt per motor (P2) | 0,5 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2900 /min |
| Varvtalsreglering motor | Ingen |
| Typ av varvtalsreglering | Reglerad i fasta steg |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 3 - 40 °C |
| Omgivningstemperatur | 3 - 40 °C |
| Anslutning utloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/2" (40) |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 40 mm |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 10 |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 228-1 |
| Max. partikelstorlek | 30 mm |
| Skärande | Nej |
| Nominellt driftläge | S3-15% |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpstyrning | Med extern flottör/vippa |
| Pumphöjd | 407 mm |
| Sänkdjup/Instickslängd | 7 m |
| Med torrkörningsskydd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 235 | ||
| Bredd (mm) | 520 | ||
| Höjd (mm) | 275 | ||
| Vikt (kg) | 10,1 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_3_5880013.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_3_5880013.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_3_5880013.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_3_5758986.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_3_5880013.pdf |
| RSK-nummer | 5880013 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 3118625 |
| GTIN | 4062679225425 |
| Produkt | Dräneringspump |
| Produktnamn | Padus MINI3-V04.08/M05-523/A |
| Dimension | Rp40 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 8m/17m3/h/max +40°C |
| Effekt/Eldata | 1x230V / 50Hz 0,50kW |
| Funktion | dräneringsvatten |
| Utförande | icke skärande |
|---|---|
| Färg | svart/silver |
| Ytbehandling | - |
| Material | komposit/rostfritt stål |
| Standard | - |
| Övrig info | 10 m kabel |
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/3118625 |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 3118625 |
|---|
| GTIN | 4062679225425 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/3118625 |
|---|
| Material motorhus | Rostfritt stål |
|---|---|
| Materialkvalitet motorhus | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material pumphus | PP (polypropen) |
| Materialkvalitet pumphus | PP-GF |
| Material impeller/pumphjul | PP (polypropen) |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Övrigt |
| Nominellt flöde (BEP) | 10,05 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 51,05 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 17,04 m³/h |
| Max. statisk höjd | 8,341 m |
| Max. arbetstryck | 1,2 bar |
| Elanslutning | Anslutningskabel med stickpropp |
| Märkspänning | 230 - 230 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 3,3 A |
| Ineffekt per motor (P1) | 0,73 kW |
| Axeleffekt per motor (P2) | 0,5 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2900 /min |
| Varvtalsreglering motor | Ingen |
| Typ av varvtalsreglering | Reglerad i fasta steg |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 3 - 40 °C |
| Omgivningstemperatur | 3 - 40 °C |
| Anslutning utloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/2" (40) |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 40 mm |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 10 |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 228-1 |
| Max. partikelstorlek | 30 mm |
| Skärande | Nej |
| Nominellt driftläge | S3-15% |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpstyrning | Med extern flottör/vippa |
| Pumphöjd | 407 mm |
| Sänkdjup/Instickslängd | 7 m |
| Med torrkörningsskydd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 235 | ||
| Bredd (mm) | 520 | ||
| Höjd (mm) | 275 | ||
| Vikt (kg) | 10,1 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_3_5880013.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_3_5880013.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_3_5880013.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_3_5758986.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_3_5880013.pdf |