ProduktnamnPadus PRO M05/M015-523
DimensionDN50
Storlek-
Tryck/Flöde/Temp17m, 38m3/h, +3°C till +30°C
Effekt/Eldata1x230V / 50Hz 1,5kW
Funktionpumpning av dräneringsvatten
Utförande-
Färgsilver/grön
Ytbehandling-
Material rostfritt stål/flermaterial
Standard-
Övrig info-
Tillverkarens produktsida https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/6087510
RSK flik14 Pumpar
Tillverkarens artikelnummer 6087510
GTIN 4048482919317
Produktegenskaper
Material motorhus Aluminium
Materialkvalitet motorhus Aluminiumbrons
Material pumphus Aluminium
Materialkvalitet pumphus Övrigt
Material impeller/pumphjul Rostfritt stål
Materialkvalitet impeller/pumphjul Gjutstål (1.06259)
Nominellt flöde (BEP) 19,58 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 115,13 kPa
Max. flödeskapacitet 36,94 m³/h
Max. statisk höjd 15,77 m
Max. arbetstryck 2 bar
Elanslutning Anslutningskabel med stickpropp
Märkspänning 230 - 230 V
Antal faser 1
Frekvens 50 Hz
Märkström 9,3 A
Ineffekt per motor (P1) 2,1 kW
Axeleffekt per motor (P2) 1,5 kW
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2852 /min
Medietemperatur (kontinuerlig) 3 - 40 °C
Omgivningstemperatur 3 - 40 °C
Anslutning utloppssida Storz
Anslutningsdimension utloppssida Övrigt
Utvändig rördiameter anslutning utloppssida 50 mm
Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida PN 10
Anslutningsstandard utloppssida Övrigt
Flänsform Övrigt
Max. partikelstorlek 10 mm
Nominellt driftläge S1
Kapslingsklass (IP) IP68
Pumpstyrning Ingen
Sänkdjup/Instickslängd 20 m
Med torrkörningsskydd Nej
Palltyp -
Djup (mm) 300
Bredd (mm) 1166
Höjd (mm) 249
Vikt (kg) 36
RSK-nummer5880164
GTIN4048482919317
ProduktDräneringspump
DimensionDN50
Storlek-
Utförande-
Färgsilver/grön
Ytbehandling-
RSK flik14 Pumpar
Material motorhus Aluminium
Material pumphus Aluminium
Tryckhöjd (BEP) 115,13 kPa
Max. statisk höjd 15,77 m
Max. arbetstryck 2 bar
Märkspänning 230 - 230 V
Antal faser 1
Frekvens 50 Hz
Märkström 9,3 A
Ineffekt per motor (P1) 2,1 kW
Isolationsklass (IEC) F
Varvtal 2852 /min
Omgivningstemperatur 3 - 40 °C
Anslutning utloppssida Storz
Flänsform Övrigt
Max. partikelstorlek 10 mm