ProduktnamnPadus PRO M05/T025-540/A
DimensionDN 50
Storlek-
Tryck/Flöde/Temp20m, 57m3/h, +3°C till +30°C
Effekt/Eldata3x400V / 50Hz 2,5kW
Funktionpumpning av dräneringsvatten
Utförande-
Färgsilver/grön
Ytbehandling-
Material rostfritt stål/flermaterial
Standard-
Övrig info-
Tillverkarens produktsida https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/6087516
RSK flik14 Pumpar
Tillverkarens artikelnummer 6087516
GTIN 4048482919379
Produktegenskaper
Material motorhus Aluminium
Materialkvalitet motorhus Aluminiumbrons
Material pumphus Aluminium
Materialkvalitet pumphus Övrigt
Material impeller/pumphjul Rostfritt stål
Materialkvalitet impeller/pumphjul Gjutstål (1.06259)
Nominellt flöde (BEP) 33,39 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 141,51 kPa
Max. flödeskapacitet 59,58 m³/h
Max. statisk höjd 21,19 m
Max. arbetstryck 2,5 bar
Elanslutning Kabel
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 5,1 A
Ineffekt per motor (P1) 3,05 kW
Axeleffekt per motor (P2) 2,5 kW
Isolationsklass (IEC) H
Varvtal 2857 /min
Varvtalsreglering motor Ingen
Medietemperatur (kontinuerlig) 3 - 40 °C
Omgivningstemperatur 3 - 40 °C
Anslutning utloppssida Storz
Anslutningsdimension utloppssida Övrigt
Utvändig rördiameter anslutning utloppssida 50 mm
Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida PN 10
Anslutningsstandard utloppssida Övrigt
Flänsform Övrigt
Max. partikelstorlek 10 mm
Skärande Nej
Nominellt driftläge S1
Kapslingsklass (IP) IP68
Pumpstyrning Med extern flottör/vippa
Pumphöjd 220 mm
Sänkdjup/Instickslängd 20 m
Med torrkörningsskydd Nej
Palltyp -
Djup (mm) 300
Bredd (mm) 1166
Höjd (mm) 249
Vikt (kg) 39
RSK-nummer5880154
GTIN4048482919379
ProduktDräneringspump
DimensionDN 50
Storlek-
Utförande-
Färgsilver/grön
Ytbehandling-
Standard-
Övrig info-
RSK flik14 Pumpar
Material motorhus Aluminium
Material pumphus Aluminium
Tryckhöjd (BEP) 141,51 kPa
Max. statisk höjd 21,19 m
Max. arbetstryck 2,5 bar
Elanslutning Kabel
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 5,1 A
Isolationsklass (IEC) H
Varvtal 2857 /min
Varvtalsreglering motor Ingen
Omgivningstemperatur 3 - 40 °C
Anslutning utloppssida Storz
Flänsform Övrigt
Max. partikelstorlek 10 mm
Skärande Nej
Nominellt driftläge S1
Kapslingsklass (IP) IP68
Pumphöjd 220 mm