RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2021-03-02
RSK-nr enhet: ST
Dränksäker pump avsedd för dräneringsvatten. Försedd med nivåvippa. Försedd med 23 meter kabel med fri kabelände.
Dränksäker pump avsedd för dräneringsvatten. Försedd med nivåvippa. Försedd med 23 meter kabel med fri kabelände.
| RSK-nummer | 5880189 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 6089785 |
| GTIN | 4062679042985 |
| Produkt | Dräneringspump |
| Produktnamn | Padus PRO M05/T025-540/O |
| Dimension | DN 50 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 20m, 57m3/h, +3°C till +30°C |
| Effekt/Eldata | 3x400V / 50Hz 2,5kW |
| Funktion | pumpning av dräneringsvatten |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | silver/grön |
| Ytbehandling | - |
| Material | rostfritt stål/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/6089785 |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 6089785 |
|---|
| GTIN | 4062679042985 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/6089785 |
|---|
| Material motorhus | Aluminium |
|---|---|
| Materialkvalitet motorhus | Aluminiumbrons |
| Material pumphus | Aluminium |
| Materialkvalitet pumphus | Övrigt |
| Material impeller/pumphjul | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Gjutstål (1.06259) |
| Nominellt flöde (BEP) | 33,39 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 141,51 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 59,58 m³/h |
| Max. statisk höjd | 21,19 m |
| Max. arbetstryck | 2,5 bar |
| Elanslutning | Kabel |
| Märkspänning | 400 - 400 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 5,1 A |
| Ineffekt per motor (P1) | 3,05 kW |
| Axeleffekt per motor (P2) | 2,5 kW |
| Isolationsklass (IEC) | H |
| Varvtal | 2857 /min |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 3 - 40 °C |
| Omgivningstemperatur | 3 - 40 °C |
| Anslutning utloppssida | Storz |
| Anslutningsdimension utloppssida | Övrigt |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 50 mm |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 10 |
| Anslutningsstandard utloppssida | Övrigt |
| Flänsform | Övrigt |
| Max. partikelstorlek | 10 mm |
| Nominellt driftläge | S1 |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpstyrning | Ingen |
| Sänkdjup/Instickslängd | 20 m |
| Med torrkörningsskydd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 300 | ||
| Bredd (mm) | 1166 | ||
| Höjd (mm) | 249 | ||
| Vikt (kg) | 39 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_3_5880142.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_3_5880142.pdf |
| Konfigurationsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/KONFIG/KONFIG_3_5880142.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_3_5880142.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_3_5758986.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_3_5880142.pdf |
| RSK-nummer | 5880189 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 6089785 |
| GTIN | 4062679042985 |
| Produkt | Dräneringspump |
| Produktnamn | Padus PRO M05/T025-540/O |
| Dimension | DN 50 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 20m, 57m3/h, +3°C till +30°C |
| Effekt/Eldata | 3x400V / 50Hz 2,5kW |
| Funktion | pumpning av dräneringsvatten |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | silver/grön |
| Ytbehandling | - |
| Material | rostfritt stål/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/6089785 |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 6089785 |
|---|
| GTIN | 4062679042985 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/6089785 |
|---|
| Material motorhus | Aluminium |
|---|---|
| Materialkvalitet motorhus | Aluminiumbrons |
| Material pumphus | Aluminium |
| Materialkvalitet pumphus | Övrigt |
| Material impeller/pumphjul | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Gjutstål (1.06259) |
| Nominellt flöde (BEP) | 33,39 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 141,51 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 59,58 m³/h |
| Max. statisk höjd | 21,19 m |
| Max. arbetstryck | 2,5 bar |
| Elanslutning | Kabel |
| Märkspänning | 400 - 400 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 5,1 A |
| Ineffekt per motor (P1) | 3,05 kW |
| Axeleffekt per motor (P2) | 2,5 kW |
| Isolationsklass (IEC) | H |
| Varvtal | 2857 /min |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 3 - 40 °C |
| Omgivningstemperatur | 3 - 40 °C |
| Anslutning utloppssida | Storz |
| Anslutningsdimension utloppssida | Övrigt |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 50 mm |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 10 |
| Anslutningsstandard utloppssida | Övrigt |
| Flänsform | Övrigt |
| Max. partikelstorlek | 10 mm |
| Nominellt driftläge | S1 |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpstyrning | Ingen |
| Sänkdjup/Instickslängd | 20 m |
| Med torrkörningsskydd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 300 | ||
| Bredd (mm) | 1166 | ||
| Höjd (mm) | 249 | ||
| Vikt (kg) | 39 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_3_5880142.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_3_5880142.pdf |
| Konfigurationsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/KONFIG/KONFIG_3_5880142.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_3_5880142.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_3_5758986.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_3_5880142.pdf |