ProduktnamnPadus PRO M08L/T039-540
DimensionDN 80
Storlek-
Tryck/Flöde/Temp25m, 83m3/h, +3°C till +30°C
Effekt/Eldata3x400V / 50Hz 3,9kW
Funktionpumpning av dräneringsvatten
Utförande-
Färgsilver/grön
Ytbehandling-
Material rostfritt stål/flermaterial
Standard-
Övrig info-
Tillverkarens produktsida https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/6083440
RSK flik14 Pumpar
Tillverkarens artikelnummer 6083440
GTIN 4048482824451
Produktegenskaper
Material motorhus Aluminium
Materialkvalitet motorhus Aluminiumbrons
Material pumphus Aluminium
Materialkvalitet pumphus Övrigt
Material impeller/pumphjul Rostfritt stål
Materialkvalitet impeller/pumphjul Gjutstål (1.06259)
Nominellt flöde (BEP) 53,45 m³/h
Tryckhöjd (BEP) 145,73 kPa
Max. flödeskapacitet 85,22 m³/h
Max. statisk höjd 24,53 m
Max. arbetstryck 2,7 bar
Elanslutning Kabel
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 7,8 A
Ineffekt per motor (P1) 4,6 kW
Axeleffekt per motor (P2) 3,9 kW
Isolationsklass (IEC) H
Varvtal 2857 /min
Medietemperatur (kontinuerlig) 3 - 40 °C
Omgivningstemperatur 3 - 40 °C
Anslutning utloppssida Storz
Anslutningsdimension utloppssida Övrigt
Utvändig rördiameter anslutning utloppssida 65 mm
Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida PN 10
Anslutningsstandard utloppssida Övrigt
Flänsform Övrigt
Max. partikelstorlek 10 mm
Nominellt driftläge S1
Kapslingsklass (IP) IP68
Pumpstyrning Ingen
Pumphöjd 260 mm
Sänkdjup/Instickslängd 20 m
Med torrkörningsskydd Nej
Palltyp -
Djup (mm) 300
Bredd (mm) 300
Höjd (mm) 900
Vikt (kg) 53,5
RSK-nummer5880146
GTIN4048482824451
ProduktDräneringspump
DimensionDN 80
Storlek-
Utförande-
Färgsilver/grön
Ytbehandling-
Standard-
Övrig info-
RSK flik14 Pumpar
Material motorhus Aluminium
Material pumphus Aluminium
Tryckhöjd (BEP) 145,73 kPa
Max. statisk höjd 24,53 m
Max. arbetstryck 2,7 bar
Elanslutning Kabel
Märkspänning 400 - 400 V
Antal faser 3
Frekvens 50 Hz
Märkström 7,8 A
Ineffekt per motor (P1) 4,6 kW
Isolationsklass (IEC) H
Varvtal 2857 /min
Omgivningstemperatur 3 - 40 °C
Anslutning utloppssida Storz
Flänsform Övrigt
Max. partikelstorlek 10 mm
Nominellt driftläge S1
Kapslingsklass (IP) IP68
Pumpstyrning Ingen
Pumphöjd 260 mm