RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2020-09-28
RSK-nr enhet: ST
Dränksäker pump avsedd för dräneringsvatten. Försedd med nivåvippa. Försedd med 23 meter kabel.
Dränksäker pump avsedd för dräneringsvatten. Försedd med nivåvippa. Försedd med 23 meter kabel.
| RSK-nummer | 5880186 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 6089787 |
| GTIN | 4062679043302 |
| Produkt | Dräneringspump |
| Produktnamn | Padus PRO M08/T090-540/A |
| Dimension | DN 80 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 61m, 52m3/h, +3°C till +30°C |
| Effekt/Eldata | 3x400V / 50Hz 9,0kW |
| Funktion | pumpning av dräneringsvatten |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | silver/grön |
| Ytbehandling | - |
| Material | rostfritt stål/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/6089787 |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 6089787 |
|---|
| GTIN | 4062679043302 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/6089787 |
|---|
| Material motorhus | Aluminium |
|---|---|
| Materialkvalitet motorhus | Aluminiumbrons |
| Material pumphus | Aluminium |
| Materialkvalitet pumphus | Övrigt |
| Material impeller/pumphjul | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Gjutstål (1.06259) |
| Nominellt flöde (BEP) | 29,5 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 509,46 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 51,5 m³/h |
| Max. statisk höjd | 61,62 m |
| Max. arbetstryck | 6,5 bar |
| Elanslutning | Kabel |
| Märkspänning | 400 - 400 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 17,2 A |
| Ineffekt per motor (P1) | 10,2 kW |
| Axeleffekt per motor (P2) | 9 kW |
| Isolationsklass (IEC) | H |
| Varvtal | 2920 /min |
| Varvtalsreglering motor | Ingen |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 3 - 40 °C |
| Omgivningstemperatur | 3 - 40 °C |
| Anslutning utloppssida | Storz |
| Anslutningsdimension utloppssida | Övrigt |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 65 mm |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 10 |
| Anslutningsstandard utloppssida | Övrigt |
| Flänsform | Övrigt |
| Max. partikelstorlek | 10 mm |
| Skärande | Nej |
| Nominellt driftläge | S1 |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpstyrning | Med extern flottör/vippa |
| Sänkdjup/Instickslängd | 20 m |
| Med torrkörningsskydd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 300 | ||
| Bredd (mm) | 300 | ||
| Höjd (mm) | 900 | ||
| Vikt (kg) | 107 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_3_5880142.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_3_5880142.pdf |
| Konfigurationsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/KONFIG/KONFIG_3_5880142.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_3_5880142.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_3_5758986.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_3_5880142.pdf |
| RSK-nummer | 5880186 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 6089787 |
| GTIN | 4062679043302 |
| Produkt | Dräneringspump |
| Produktnamn | Padus PRO M08/T090-540/A |
| Dimension | DN 80 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 61m, 52m3/h, +3°C till +30°C |
| Effekt/Eldata | 3x400V / 50Hz 9,0kW |
| Funktion | pumpning av dräneringsvatten |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | silver/grön |
| Ytbehandling | - |
| Material | rostfritt stål/flermaterial |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/6089787 |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 6089787 |
|---|
| GTIN | 4062679043302 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://wilo.com/quick/se/sv/articleNumber/6089787 |
|---|
| Material motorhus | Aluminium |
|---|---|
| Materialkvalitet motorhus | Aluminiumbrons |
| Material pumphus | Aluminium |
| Materialkvalitet pumphus | Övrigt |
| Material impeller/pumphjul | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Gjutstål (1.06259) |
| Nominellt flöde (BEP) | 29,5 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 509,46 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 51,5 m³/h |
| Max. statisk höjd | 61,62 m |
| Max. arbetstryck | 6,5 bar |
| Elanslutning | Kabel |
| Märkspänning | 400 - 400 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 17,2 A |
| Ineffekt per motor (P1) | 10,2 kW |
| Axeleffekt per motor (P2) | 9 kW |
| Isolationsklass (IEC) | H |
| Varvtal | 2920 /min |
| Varvtalsreglering motor | Ingen |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 3 - 40 °C |
| Omgivningstemperatur | 3 - 40 °C |
| Anslutning utloppssida | Storz |
| Anslutningsdimension utloppssida | Övrigt |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 65 mm |
| Tryckklass fläns (flänsborrning) utloppssida | PN 10 |
| Anslutningsstandard utloppssida | Övrigt |
| Flänsform | Övrigt |
| Max. partikelstorlek | 10 mm |
| Skärande | Nej |
| Nominellt driftläge | S1 |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpstyrning | Med extern flottör/vippa |
| Sänkdjup/Instickslängd | 20 m |
| Med torrkörningsskydd | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 300 | ||
| Bredd (mm) | 300 | ||
| Höjd (mm) | 900 | ||
| Vikt (kg) | 107 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_3_5880142.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_3_5880142.pdf |
| Konfigurationsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/KONFIG/KONFIG_3_5880142.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_3_5880142.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_3_5758986.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_3_5880142.pdf |