RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2024-09-30
RSK-nr enhet: ST
Grindex Salvador 3" Slampump om jobbet blir för krävande för en länspump.den är byggd för förorenat vatten med pH-värde 5-8, innehållande sand och grus med partikelstorlek upp till 50 mm. Kan förses med nivå vippa.
Grindex Salvador 3" Slampump om jobbet blir för krävande för en länspump.den är byggd för förorenat vatten med pH-värde 5-8, innehållande sand och grus med partikelstorlek upp till 50 mm. Kan förses med nivå vippa.
| RSK-nummer | 5880310 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 81092820001 |
| GTIN | - |
| Produkt | Slampump |
| Produktnamn | Salvador |
| Dimension | 75mm |
| Storlek | 782x360mm |
| Tryck/Flöde/Temp | Qmax: 660 lpm Hmax: 13m |
| Effekt/Eldata | 3-fas/400V/2.2kW/50Hz |
| Funktion | transportabel slampump |
| Utförande | slanganslutning |
|---|---|
| Färg | röd/rostfri |
| Ytbehandling | lackerad/aluminium |
| Material | aluminium/rosfri |
| Standard | - |
| Övrig info | inkl. 20m kabel, stickpropp |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 81092820001 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material motorhus | Aluminium |
|---|---|
| Material pumphus | Rostfritt stål |
| Material impeller/pumphjul | Övrigt |
| Nominellt flöde (BEP) | 24,6 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 93 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 55 m³/h |
| Max. statisk höjd | 14,5 m |
| Elanslutning | Anslutningskabel med stickpropp |
| Märkspänning | 380 - 480 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 4,5 A |
| Ineffekt per motor (P1) | 2,7 kW |
| Axeleffekt per motor (P2) | 2,2 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2880 /min |
| Varvtalsreglering motor | Ingen |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 5 - 40 °C |
| Anslutning utloppssida | Övrigt |
| Anslutningsdimension utloppssida | 3" (80) |
| Max. partikelstorlek | 50 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpstyrning | Ingen |
| Pumpdiameter | 360 mm |
| Pumphöjd | 728 mm |
| Sänkdjup/Instickslängd | 20 m |
| Explosionssäker | Nej |
| Vikt | 33 kg |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 375 | ||
| Bredd (mm) | 375 | ||
| Höjd (mm) | 786 | ||
| Vikt (kg) | 34 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5880310.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_24_5880310.pdf |
| RSK-nummer | 5880310 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 81092820001 |
| GTIN | - |
| Produkt | Slampump |
| Produktnamn | Salvador |
| Dimension | 75mm |
| Storlek | 782x360mm |
| Tryck/Flöde/Temp | Qmax: 660 lpm Hmax: 13m |
| Effekt/Eldata | 3-fas/400V/2.2kW/50Hz |
| Funktion | transportabel slampump |
| Utförande | slanganslutning |
|---|---|
| Färg | röd/rostfri |
| Ytbehandling | lackerad/aluminium |
| Material | aluminium/rosfri |
| Standard | - |
| Övrig info | inkl. 20m kabel, stickpropp |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 81092820001 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material motorhus | Aluminium |
|---|---|
| Material pumphus | Rostfritt stål |
| Material impeller/pumphjul | Övrigt |
| Nominellt flöde (BEP) | 24,6 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 93 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 55 m³/h |
| Max. statisk höjd | 14,5 m |
| Elanslutning | Anslutningskabel med stickpropp |
| Märkspänning | 380 - 480 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 4,5 A |
| Ineffekt per motor (P1) | 2,7 kW |
| Axeleffekt per motor (P2) | 2,2 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2880 /min |
| Varvtalsreglering motor | Ingen |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 5 - 40 °C |
| Anslutning utloppssida | Övrigt |
| Anslutningsdimension utloppssida | 3" (80) |
| Max. partikelstorlek | 50 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpstyrning | Ingen |
| Pumpdiameter | 360 mm |
| Pumphöjd | 728 mm |
| Sänkdjup/Instickslängd | 20 m |
| Explosionssäker | Nej |
| Vikt | 33 kg |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 375 | ||
| Bredd (mm) | 375 | ||
| Höjd (mm) | 786 | ||
| Vikt (kg) | 34 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5880310.pdf |
|---|---|
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_24_5880310.pdf |