RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2025-06-23
RSK-nr enhet: ST
Sanisub 400 är dränkbara pumpar för rent vatten, idealiska för att hantera översvämningsvatten från byggnader, hem eller källare. Sanisub 400 kan lyfta vatten upp till 7,5 m. De aktiveras automatiskt med en integrerad flottör och kan omvandlas till lågsugande pumpar för restvatten genom att använda sin avtagbara dräneringssil och flottörlås för kontinuerlig drift.
Sanisub 400 är dränkbara pumpar för rent vatten, idealiska för att hantera översvämningsvatten från byggnader, hem eller källare. Sanisub 400 kan lyfta vatten upp till 7,5 m. De aktiveras automatiskt med en integrerad flottör och kan omvandlas till lågsugande pumpar för restvatten genom att använda sin avtagbara dräneringssil och flottörlås för kontinuerlig drift.
| RSK-nummer | 5880326 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | Sanisub 400 |
| GTIN | 3308815081632 |
| Produkt | Dräneringspump |
| Produktnamn | Sanisub 400 |
| Dimension | 1 1/4" (DN32) |
| Storlek | 187x150x272mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 7.5m / 7m³/h / 40°C (max70°C) |
| Effekt/Eldata | 230V 400W |
| Funktion | för dräneringsvatten |
| Utförande | flerkanaligt hjul |
|---|---|
| Färg | blå/svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP/rostfritt stål |
| Standard | IP68 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | Sanisub 400 |
|---|
| GTIN | 3308815081632 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material motorhus | Rostfritt stål |
|---|---|
| Material pumphus | PP (polypropen) |
| Materialkvalitet pumphus | PP-GF |
| Max. flödeskapacitet | 7 m³/h |
| Max. statisk höjd | 7,5 m |
| Elanslutning | Anslutningskabel med stickpropp |
| Längd kabel | 10 m |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50/60 Hz |
| Ineffekt per motor (P1) | 0,4 kW |
| Axeleffekt per motor (P2) | 0,18 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2800 /min |
| Anslutning utloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/4" (32) |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 32 mm |
| Max. partikelstorlek | 10 mm |
| Skärande | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpstyrning | Med extern flottör/vippa |
| Vikt | 4,6 kg |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 3308815081632 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 190 | ||
| Bredd (mm) | 190 | ||
| Höjd (mm) | 355 | ||
| Vikt (kg) | 6 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_237_5880326.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_237_5880326.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_237_5880326.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_237_5880326.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_237_5880326.pdf |
| RSK-nummer | 5880326 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | Sanisub 400 |
| GTIN | 3308815081632 |
| Produkt | Dräneringspump |
| Produktnamn | Sanisub 400 |
| Dimension | 1 1/4" (DN32) |
| Storlek | 187x150x272mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 7.5m / 7m³/h / 40°C (max70°C) |
| Effekt/Eldata | 230V 400W |
| Funktion | för dräneringsvatten |
| Utförande | flerkanaligt hjul |
|---|---|
| Färg | blå/svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP/rostfritt stål |
| Standard | IP68 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | Sanisub 400 |
|---|
| GTIN | 3308815081632 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material motorhus | Rostfritt stål |
|---|---|
| Material pumphus | PP (polypropen) |
| Materialkvalitet pumphus | PP-GF |
| Max. flödeskapacitet | 7 m³/h |
| Max. statisk höjd | 7,5 m |
| Elanslutning | Anslutningskabel med stickpropp |
| Längd kabel | 10 m |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50/60 Hz |
| Ineffekt per motor (P1) | 0,4 kW |
| Axeleffekt per motor (P2) | 0,18 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2800 /min |
| Anslutning utloppssida | Utvändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/4" (32) |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 32 mm |
| Max. partikelstorlek | 10 mm |
| Skärande | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpstyrning | Med extern flottör/vippa |
| Vikt | 4,6 kg |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 3308815081632 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 190 | ||
| Bredd (mm) | 190 | ||
| Höjd (mm) | 355 | ||
| Vikt (kg) | 6 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_237_5880326.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_237_5880326.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_237_5880326.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_237_5880326.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_237_5880326.pdf |