RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2025-06-23
RSK-nr enhet: ST
Sanisub 800 är dränkbara pumpar för rent vatten, idealiska för att hantera översvämningsvatten från byggnader, hem eller källare. Sanisub 800 kan lyfta vatten upp till 11 m. De aktiveras automatiskt med en integrerad flottör och kan omvandlas till lågsugande pumpar för restvatten genom att använda sina avtagbara dräneringssil och f lottörlås för kontinuerlig drift.
Sanisub 800 är dränkbara pumpar för rent vatten, idealiska för att hantera översvämningsvatten från byggnader, hem eller källare. Sanisub 800 kan lyfta vatten upp till 11 m. De aktiveras automatiskt med en integrerad flottör och kan omvandlas till lågsugande pumpar för restvatten genom att använda sina avtagbara dräneringssil och f lottörlås för kontinuerlig drift.
| RSK-nummer | 5880327 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | Sanisub 800 |
| GTIN | 3308815096308 |
| Produkt | Dräneringspump |
| Produktnamn | Sanisub 800 |
| Dimension | 1 1/4" (DN32) |
| Storlek | 274x172x311mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 11m / 15m³/h / 40°C (max70°C) |
| Effekt/Eldata | 230V 800W |
| Funktion | för dräneringsvatten |
| Utförande | flerkanaligt hjul |
|---|---|
| Färg | blå/svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP/rostfritt stål |
| Standard | IP68 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | Sanisub 800 |
|---|
| GTIN | 3308815096308 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material motorhus | Rostfritt stål |
|---|---|
| Material pumphus | PP (polypropen) |
| Materialkvalitet pumphus | PP-GF |
| Max. flödeskapacitet | 15 m³/h |
| Max. statisk höjd | 11 m |
| Elanslutning | Anslutningskabel med stickpropp |
| Längd kabel | 10 m |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50/60 Hz |
| Ineffekt per motor (P1) | 0,8 kW |
| Axeleffekt per motor (P2) | 0,6 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2800 /min |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/4" (32) |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 32 mm |
| Max. partikelstorlek | 20 mm |
| Skärande | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpstyrning | Med extern flottör/vippa |
| Vikt | 6,5 kg |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 3308815096308 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 235 | ||
| Bredd (mm) | 195 | ||
| Höjd (mm) | 340 | ||
| Vikt (kg) | 7 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_237_5880327.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_237_5880327.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_237_5880327.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_237_5880327.pdf |
| RSK-nummer | 5880327 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | Sanisub 800 |
| GTIN | 3308815096308 |
| Produkt | Dräneringspump |
| Produktnamn | Sanisub 800 |
| Dimension | 1 1/4" (DN32) |
| Storlek | 274x172x311mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 11m / 15m³/h / 40°C (max70°C) |
| Effekt/Eldata | 230V 800W |
| Funktion | för dräneringsvatten |
| Utförande | flerkanaligt hjul |
|---|---|
| Färg | blå/svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP/rostfritt stål |
| Standard | IP68 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | Sanisub 800 |
|---|
| GTIN | 3308815096308 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material motorhus | Rostfritt stål |
|---|---|
| Material pumphus | PP (polypropen) |
| Materialkvalitet pumphus | PP-GF |
| Max. flödeskapacitet | 15 m³/h |
| Max. statisk höjd | 11 m |
| Elanslutning | Anslutningskabel med stickpropp |
| Längd kabel | 10 m |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50/60 Hz |
| Ineffekt per motor (P1) | 0,8 kW |
| Axeleffekt per motor (P2) | 0,6 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2800 /min |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/4" (32) |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 32 mm |
| Max. partikelstorlek | 20 mm |
| Skärande | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpstyrning | Med extern flottör/vippa |
| Vikt | 6,5 kg |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 3308815096308 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 235 | ||
| Bredd (mm) | 195 | ||
| Höjd (mm) | 340 | ||
| Vikt (kg) | 7 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_237_5880327.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_237_5880327.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_237_5880327.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_237_5880327.pdf |