RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2020-03-11
RSK-nr enhet: ST
Sanisub Steel är en dräneringspump designad för att avlägsna lätt förorenat vatten från dammar, tankar och översvämmade källare. Pumpen är tillverkad i rostfritt stål med optimerad kylning och kan lyfta vatten upp till 7,5 m med en partikelstorlek på 10 mm och en max temperatur på 70°C.
Sanisub Steel är en dräneringspump designad för att avlägsna lätt förorenat vatten från dammar, tankar och översvämmade källare. Pumpen är tillverkad i rostfritt stål med optimerad kylning och kan lyfta vatten upp till 7,5 m med en partikelstorlek på 10 mm och en max temperatur på 70°C.
| RSK-nummer | 5880172 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | Sanisub Steel 50A |
| GTIN | 3308815081700 |
| Produkt | Dräneringspump |
| Produktnamn | Sanisub Steel 50A |
| Dimension | 1 1/4" (DN32) |
| Storlek | 170x170x270mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 7,5m / 3m³/h / 35°C (max75°C) |
| Effekt/Eldata | 230W/450W |
| Funktion | för dräneringsvatten |
| Utförande | flerkanaligt hjul |
|---|---|
| Färg | stålgrå |
| Ytbehandling | - |
| Material | Rostfritt stål |
| Standard | IP68 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | Sanisub Steel 50A |
|---|
| GTIN | 3308815081700 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material motorhus | Rostfritt stål |
|---|---|
| Materialkvalitet motorhus | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material pumphus | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet pumphus | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material impeller/pumphjul | PP (polypropen) |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Övrigt |
| Nominellt flöde (BEP) | 5 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 50 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 9 m³/h |
| Max. statisk höjd | 7,4 m |
| Elanslutning | Anslutningskabel med stickpropp |
| Längd kabel | 10 m |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50/60 Hz |
| Märkström | 2 A |
| Ineffekt per motor (P1) | 0,45 kW |
| Axeleffekt per motor (P2) | 0,203 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2800 /min |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/4" (32) |
| Max. partikelstorlek | 10 mm |
| Skärande | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpstyrning | Med extern flottör/vippa |
| Pumpdiameter | 168 mm |
| Pumphöjd | 276 mm |
| Sänkdjup/Instickslängd | 5 m |
| Vikt | 4,5 kg |
| Med torrkörningsskydd | Ja |
| Lämplig för fekalier | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 3308815081700 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 185 | ||
| Bredd (mm) | 230 | ||
| Höjd (mm) | 320 | ||
| Vikt (kg) | 5 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_237_5880172.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_237_5880172.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_237_5880172.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_237_5880172.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_237_5880172.pdf |
| RSK-nummer | 5880172 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | Sanisub Steel 50A |
| GTIN | 3308815081700 |
| Produkt | Dräneringspump |
| Produktnamn | Sanisub Steel 50A |
| Dimension | 1 1/4" (DN32) |
| Storlek | 170x170x270mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 7,5m / 3m³/h / 35°C (max75°C) |
| Effekt/Eldata | 230W/450W |
| Funktion | för dräneringsvatten |
| Utförande | flerkanaligt hjul |
|---|---|
| Färg | stålgrå |
| Ytbehandling | - |
| Material | Rostfritt stål |
| Standard | IP68 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | Sanisub Steel 50A |
|---|
| GTIN | 3308815081700 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material motorhus | Rostfritt stål |
|---|---|
| Materialkvalitet motorhus | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material pumphus | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet pumphus | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material impeller/pumphjul | PP (polypropen) |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Övrigt |
| Nominellt flöde (BEP) | 5 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 50 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 9 m³/h |
| Max. statisk höjd | 7,4 m |
| Elanslutning | Anslutningskabel med stickpropp |
| Längd kabel | 10 m |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50/60 Hz |
| Märkström | 2 A |
| Ineffekt per motor (P1) | 0,45 kW |
| Axeleffekt per motor (P2) | 0,203 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2800 /min |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/4" (32) |
| Max. partikelstorlek | 10 mm |
| Skärande | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpstyrning | Med extern flottör/vippa |
| Pumpdiameter | 168 mm |
| Pumphöjd | 276 mm |
| Sänkdjup/Instickslängd | 5 m |
| Vikt | 4,5 kg |
| Med torrkörningsskydd | Ja |
| Lämplig för fekalier | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 3308815081700 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 185 | ||
| Bredd (mm) | 230 | ||
| Höjd (mm) | 320 | ||
| Vikt (kg) | 5 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_237_5880172.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_237_5880172.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_237_5880172.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_237_5880172.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_237_5880172.pdf |