RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2020-03-11
RSK-nr enhet: ST
Sanisub ZPK 30 A är en källarpump, designad för att pumpa vatten från källare, garage och regnvattenbrunnar. Den klarar hett vatten upp till 90°C under korta perioder. Pumpen aktiveras automatiskt av en justerbar flottör och kan lyfta vatten upp till 7,5 m med partiklarstorlek 10mm. Alla versioner levereras med en 90° anslutningsböj DN25 och en 10 m strömkabel med kontakt.
Sanisub ZPK 30 A är en källarpump, designad för att pumpa vatten från källare, garage och regnvattenbrunnar. Den klarar hett vatten upp till 90°C under korta perioder. Pumpen aktiveras automatiskt av en justerbar flottör och kan lyfta vatten upp till 7,5 m med partiklarstorlek 10mm. Alla versioner levereras med en 90° anslutningsböj DN25 och en 10 m strömkabel med kontakt.
| RSK-nummer | 5880173 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | Sanisub ZPK 30A |
| GTIN | 3308815081434 |
| Produkt | Dräneringspump |
| Produktnamn | Sanisub ZPK 30A |
| Dimension | 1 1/4" (DN32) |
| Storlek | 187x150x272mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 7.5m / 7m³/h / 40°C (max90°C) |
| Effekt/Eldata | 230V 300W |
| Funktion | för dräneringsvatten |
| Utförande | flerkanaligt hjul |
|---|---|
| Färg | svart/blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP/rostfritt stål |
| Standard | IP68 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | Sanisub ZPK 30A |
|---|
| GTIN | 3308815081434 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material motorhus | Rostfritt stål |
|---|---|
| Material pumphus | PP (polypropen) |
| Materialkvalitet pumphus | PP-GF |
| Max. flödeskapacitet | 10 m³/h |
| Max. statisk höjd | 7,5 m |
| Elanslutning | Anslutningskabel med stickpropp |
| Längd kabel | 10 m |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50/60 Hz |
| Ineffekt per motor (P1) | 0,3 kW |
| Axeleffekt per motor (P2) | 0,13 kW |
| Varvtal | 2800 /min |
| Varvtalsreglering motor | Ingen |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 10 - 90 °C |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1" (25) |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 25 mm |
| Max. partikelstorlek | 10 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpstyrning | Med extern flottör/vippa |
| Pumpdiameter | 212 mm |
| Pumphöjd | 272 mm |
| Sänkdjup/Instickslängd | 5 m |
| Vikt | 4,48 kg |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 3308815081434 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 186 | ||
| Bredd (mm) | 186 | ||
| Höjd (mm) | 349 | ||
| Vikt (kg) | 5 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_237_5880173.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_237_5880173.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_237_5880173.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_237_5880173.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_237_5880173.pdf |
| RSK-nummer | 5880173 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | Sanisub ZPK 30A |
| GTIN | 3308815081434 |
| Produkt | Dräneringspump |
| Produktnamn | Sanisub ZPK 30A |
| Dimension | 1 1/4" (DN32) |
| Storlek | 187x150x272mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 7.5m / 7m³/h / 40°C (max90°C) |
| Effekt/Eldata | 230V 300W |
| Funktion | för dräneringsvatten |
| Utförande | flerkanaligt hjul |
|---|---|
| Färg | svart/blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | PP/rostfritt stål |
| Standard | IP68 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | Sanisub ZPK 30A |
|---|
| GTIN | 3308815081434 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material motorhus | Rostfritt stål |
|---|---|
| Material pumphus | PP (polypropen) |
| Materialkvalitet pumphus | PP-GF |
| Max. flödeskapacitet | 10 m³/h |
| Max. statisk höjd | 7,5 m |
| Elanslutning | Anslutningskabel med stickpropp |
| Längd kabel | 10 m |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50/60 Hz |
| Ineffekt per motor (P1) | 0,3 kW |
| Axeleffekt per motor (P2) | 0,13 kW |
| Varvtal | 2800 /min |
| Varvtalsreglering motor | Ingen |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 10 - 90 °C |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1" (25) |
| Utvändig rördiameter anslutning utloppssida | 25 mm |
| Max. partikelstorlek | 10 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpstyrning | Med extern flottör/vippa |
| Pumpdiameter | 212 mm |
| Pumphöjd | 272 mm |
| Sänkdjup/Instickslängd | 5 m |
| Vikt | 4,48 kg |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 3308815081434 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 186 | ||
| Bredd (mm) | 186 | ||
| Höjd (mm) | 349 | ||
| Vikt (kg) | 5 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_237_5880173.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_237_5880173.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_237_5880173.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_237_5880173.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_237_5880173.pdf |