RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2024-06-19
RSK-nr enhet: ST
Grindex Solid 2" om jobbet blir för krävande för en dräneringspump.den är byggd för förorenat vatten med pH-värde 3-9, innehållande sand och grus med partikelstorlek upp till 38 mm. Kan förses med nivå vippa.
Grindex Solid 2" om jobbet blir för krävande för en dräneringspump.den är byggd för förorenat vatten med pH-värde 3-9, innehållande sand och grus med partikelstorlek upp till 38 mm. Kan förses med nivå vippa.
| RSK-nummer | 5880296 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 00-81232810016 |
| GTIN | - |
| Produkt | Slampump |
| Produktnamn | Solid |
| Dimension | 50mm |
| Storlek | 510x263 |
| Tryck/Flöde/Temp | 12 m |
| Effekt/Eldata | 1-fas/230V/0,9kW/50Hz |
| Funktion | Transportabel slampump |
| Utförande | slanganslutning |
|---|---|
| Färg | svart/rostfri |
| Ytbehandling | - |
| Material | komposit/rostfri |
| Standard | - |
| Övrig info | inkl. 10m kabel, stickpropp |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grindex.com/en-us/products/sludge-pumps/solid/ |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 00-81232810016 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grindex.com/en-us/products/sludge-pumps/solid/ |
|---|
| Material motorhus | Aluminium |
|---|---|
| Material pumphus | Aluminium |
| Material impeller/pumphjul | PUR (polyuretan) |
| Nominellt flöde (BEP) | 9,6 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 75 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 18,3 m³/h |
| Max. statisk höjd | 11 m |
| Elanslutning | Anslutningskabel med stickpropp |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 5,2 A |
| Ineffekt per motor (P1) | 1,2 kW |
| Axeleffekt per motor (P2) | 0,9 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2800 /min |
| Varvtalsreglering motor | Ingen |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 5 - 40 °C |
| Anslutning utloppssida | Övrigt |
| Anslutningsdimension utloppssida | 2" (50) |
| Max. partikelstorlek | 38 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpstyrning | Ingen |
| Pumpdiameter | 263 mm |
| Pumphöjd | 510 mm |
| Sänkdjup/Instickslängd | 10 m |
| Explosionssäker | Nej |
| Vikt | 17 kg |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 182 | ||
| Bredd (mm) | 280 | ||
| Höjd (mm) | 510 | ||
| Vikt (kg) | 17 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Snabbguide | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SGUIDE/SGUIDE_24_5880296.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5880296.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_24_5880296.pdf |
| RSK-nummer | 5880296 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 00-81232810016 |
| GTIN | - |
| Produkt | Slampump |
| Produktnamn | Solid |
| Dimension | 50mm |
| Storlek | 510x263 |
| Tryck/Flöde/Temp | 12 m |
| Effekt/Eldata | 1-fas/230V/0,9kW/50Hz |
| Funktion | Transportabel slampump |
| Utförande | slanganslutning |
|---|---|
| Färg | svart/rostfri |
| Ytbehandling | - |
| Material | komposit/rostfri |
| Standard | - |
| Övrig info | inkl. 10m kabel, stickpropp |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grindex.com/en-us/products/sludge-pumps/solid/ |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | 00-81232810016 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grindex.com/en-us/products/sludge-pumps/solid/ |
|---|
| Material motorhus | Aluminium |
|---|---|
| Material pumphus | Aluminium |
| Material impeller/pumphjul | PUR (polyuretan) |
| Nominellt flöde (BEP) | 9,6 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 75 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 18,3 m³/h |
| Max. statisk höjd | 11 m |
| Elanslutning | Anslutningskabel med stickpropp |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 5,2 A |
| Ineffekt per motor (P1) | 1,2 kW |
| Axeleffekt per motor (P2) | 0,9 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2800 /min |
| Varvtalsreglering motor | Ingen |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 5 - 40 °C |
| Anslutning utloppssida | Övrigt |
| Anslutningsdimension utloppssida | 2" (50) |
| Max. partikelstorlek | 38 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpstyrning | Ingen |
| Pumpdiameter | 263 mm |
| Pumphöjd | 510 mm |
| Sänkdjup/Instickslängd | 10 m |
| Explosionssäker | Nej |
| Vikt | 17 kg |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 182 | ||
| Bredd (mm) | 280 | ||
| Höjd (mm) | 510 | ||
| Vikt (kg) | 17 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Snabbguide | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SGUIDE/SGUIDE_24_5880296.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5880296.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_24_5880296.pdf |