RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2004-10-04
RSK-nr enhet: ST
Flygt STA 20 grundvattenpump avsedd för vätskor utan fasta föroreningar men som kan innehålla mindre mängd slitande partiklar, sand eller liknande. Motorkåpa av rostfritt stål, Pumphjul gummiklätt stål, Pumphus av gjutjärn.
Flygt STA 20 grundvattenpump avsedd för vätskor utan fasta föroreningar men som kan innehålla mindre mängd slitande partiklar, sand eller liknande. Motorkåpa av rostfritt stål, Pumphjul gummiklätt stål, Pumphus av gjutjärn.
| RSK-nummer | 5890111 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-107553080 |
| GTIN | - |
| Produkt | Dränerings-/Länspump |
| Produktnamn | STA 20 |
| Dimension | G32 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 0,75kW, 400V, 2,1A |
| Funktion | - |
| Utförande | dränkbar |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | - |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | AA-107553080 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material motorhus | Rostfritt stål |
|---|---|
| Materialkvalitet motorhus | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material pumphus | Gjutjärn |
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25) |
| Material impeller/pumphjul | Stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Övrigt |
| Nominellt flöde (BEP) | 8,3 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 160 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 16,8 m³/h |
| Max. statisk höjd | 20,1 m |
| Elanslutning | Kabel |
| Längd kabel | 5 m |
| Märkspänning | 220 - 415 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 2,3 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 0,75 kW |
| Isolationsklass (IEC) | H |
| Varvtal | 2900 /min |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 50 °C |
| Anslutning utloppssida | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/4" (32) |
| Max. partikelstorlek | 5 mm |
| Skärande | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpdiameter | 200 mm |
| Pumphöjd | 380 mm |
| Sänkdjup/Instickslängd | 5 m |
| Lämplig för torruppställning | Nej |
| Vikt | 19,5 kg |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 250 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 500 | ||
| Vikt (kg) | 22 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5890111.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 5890111 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-107553080 |
| GTIN | - |
| Produkt | Dränerings-/Länspump |
| Produktnamn | STA 20 |
| Dimension | G32 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 0,75kW, 400V, 2,1A |
| Funktion | - |
| Utförande | dränkbar |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | - |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | AA-107553080 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material motorhus | Rostfritt stål |
|---|---|
| Materialkvalitet motorhus | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material pumphus | Gjutjärn |
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25) |
| Material impeller/pumphjul | Stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Övrigt |
| Nominellt flöde (BEP) | 8,3 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 160 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 16,8 m³/h |
| Max. statisk höjd | 20,1 m |
| Elanslutning | Kabel |
| Längd kabel | 5 m |
| Märkspänning | 220 - 415 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 2,3 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 0,75 kW |
| Isolationsklass (IEC) | H |
| Varvtal | 2900 /min |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 50 °C |
| Anslutning utloppssida | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/4" (32) |
| Max. partikelstorlek | 5 mm |
| Skärande | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpdiameter | 200 mm |
| Pumphöjd | 380 mm |
| Sänkdjup/Instickslängd | 5 m |
| Lämplig för torruppställning | Nej |
| Vikt | 19,5 kg |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 250 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 500 | ||
| Vikt (kg) | 22 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5890111.pdf |
|---|---|