RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2004-10-04
RSK-nr enhet: ST
Flygt STAM 20 grundvattenpump avsedd för vätskor utan fasta föroreningar men som kan innehålla mindre mängd slitande partiklar, sand eller liknande. Motorkåpa av rostfritt stål, Pumphjul gummiklätt stål, Pumphus av gjutjärn.
Flygt STAM 20 grundvattenpump avsedd för vätskor utan fasta föroreningar men som kan innehålla mindre mängd slitande partiklar, sand eller liknande. Motorkåpa av rostfritt stål, Pumphjul gummiklätt stål, Pumphus av gjutjärn.
| RSK-nummer | 5890116 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-107553130 |
| GTIN | - |
| Produkt | Dränerings-/Länspump |
| Produktnamn | STAM 20 |
| Dimension | G32 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 0,75kW, 230V |
| Funktion | - |
| Utförande | dränkbar, med vippa |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | - |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | AA-107553130 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material motorhus | Rostfritt stål |
|---|---|
| Materialkvalitet motorhus | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material pumphus | Gjutjärn |
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25) |
| Material impeller/pumphjul | Stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Övrigt |
| Nominellt flöde (BEP) | 8,3 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 160 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 16,8 m³/h |
| Max. statisk höjd | 20,1 m |
| Elanslutning | Anslutningskabel med stickpropp |
| Längd kabel | 5 m |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 4,8 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 0,75 kW |
| Isolationsklass (IEC) | H |
| Varvtal | 2900 /min |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 50 °C |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/4" (32) |
| Max. partikelstorlek | 5 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpdiameter | 200 mm |
| Pumphöjd | 380 mm |
| Sänkdjup/Instickslängd | 5 m |
| Vikt | 19,5 kg |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 250 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 500 | ||
| Vikt (kg) | 22 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5890116.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 5890116 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-107553130 |
| GTIN | - |
| Produkt | Dränerings-/Länspump |
| Produktnamn | STAM 20 |
| Dimension | G32 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 0,75kW, 230V |
| Funktion | - |
| Utförande | dränkbar, med vippa |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | - |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | AA-107553130 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material motorhus | Rostfritt stål |
|---|---|
| Materialkvalitet motorhus | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material pumphus | Gjutjärn |
| Materialkvalitet pumphus | Gjutjärn EN-GJL-250 (GG 25) |
| Material impeller/pumphjul | Stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Övrigt |
| Nominellt flöde (BEP) | 8,3 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 160 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 16,8 m³/h |
| Max. statisk höjd | 20,1 m |
| Elanslutning | Anslutningskabel med stickpropp |
| Längd kabel | 5 m |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 4,8 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 0,75 kW |
| Isolationsklass (IEC) | H |
| Varvtal | 2900 /min |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 50 °C |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/4" (32) |
| Max. partikelstorlek | 5 mm |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpdiameter | 200 mm |
| Pumphöjd | 380 mm |
| Sänkdjup/Instickslängd | 5 m |
| Vikt | 19,5 kg |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 250 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 500 | ||
| Vikt (kg) | 22 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5890116.pdf |
|---|---|