RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2017-12-01
RSK-nr enhet: ST
Flygt SXM 3/A SG, Lätt och kompakt dränkbar 1-fas dräneringspump i rostfritt stål med halvöppet flerkanalhjul, utan nivåstyrning. Designad för pumpning av rent och lätt förorenat vatten. Lämplig för länspumpning, bevattning, dränering av källare eller garage och utpumpning av spillvatten från maskintvätt. Kompakt design som gör den enkel att placera i små utrymmen. Försedd med kabel typ H07RN-F med jordad stickkontakt. Pumphjul:Polymer, Axel:AISI416, O-ringar:NBR, Axeltätning:NBR.
Flygt SXM 3/A SG, Lätt och kompakt dränkbar 1-fas dräneringspump i rostfritt stål med halvöppet flerkanalhjul, utan nivåstyrning. Designad för pumpning av rent och lätt förorenat vatten. Lämplig för länspumpning, bevattning, dränering av källare eller garage och utpumpning av spillvatten från maskintvätt. Kompakt design som gör den enkel att placera i små utrymmen. Försedd med kabel typ H07RN-F med jordad stickkontakt. Pumphjul:Polymer, Axel:AISI416, O-ringar:NBR, Axeltätning:NBR.
| RSK-nummer | 5880133 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-107543120 |
| GTIN | - |
| Produkt | Dränerings-/Länspump |
| Produktnamn | SXM 3 SG |
| Dimension | G32 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 0,7kW, 1x230V |
| Funktion | - |
| Utförande | invändig gänga/dränkbar |
|---|---|
| Färg | rostfri/blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | rostfritt/PPO |
| Standard | - |
| Övrig info | utan nivåstyrning |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | AA-107543120 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material motorhus | Rostfritt stål |
|---|---|
| Materialkvalitet motorhus | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material pumphus | Plast fiberarmerad |
| Materialkvalitet pumphus | Övrigt |
| Nominellt flöde (BEP) | 9 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 74,5 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 13,5 m³/h |
| Max. statisk höjd | 11 m |
| Elanslutning | Anslutningskabel med stickpropp |
| Längd kabel | 10 m |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 3,57 A |
| Isolationsklass (IEC) | B |
| Varvtal | 2900 /min |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 40 °C |
| Anslutning utloppssida | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/4" (32) |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 228-1 |
| Max. partikelstorlek | 10 mm |
| Skärande | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpstyrning | Ingen |
| Pumpdiameter | 155 mm |
| Pumphöjd | 285 mm |
| Sänkdjup/Instickslängd | 5 m |
| Lämplig för torruppställning | Nej |
| Vikt | 6 kg |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 194 | ||
| Bredd (mm) | 194 | ||
| Höjd (mm) | 335 | ||
| Vikt (kg) | 8 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/typg_24_5890071_gruppfil.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 5880133 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-107543120 |
| GTIN | - |
| Produkt | Dränerings-/Länspump |
| Produktnamn | SXM 3 SG |
| Dimension | G32 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 0,7kW, 1x230V |
| Funktion | - |
| Utförande | invändig gänga/dränkbar |
|---|---|
| Färg | rostfri/blå |
| Ytbehandling | - |
| Material | rostfritt/PPO |
| Standard | - |
| Övrig info | utan nivåstyrning |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | AA-107543120 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material motorhus | Rostfritt stål |
|---|---|
| Materialkvalitet motorhus | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material pumphus | Plast fiberarmerad |
| Materialkvalitet pumphus | Övrigt |
| Nominellt flöde (BEP) | 9 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 74,5 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 13,5 m³/h |
| Max. statisk höjd | 11 m |
| Elanslutning | Anslutningskabel med stickpropp |
| Längd kabel | 10 m |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 3,57 A |
| Isolationsklass (IEC) | B |
| Varvtal | 2900 /min |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 40 °C |
| Anslutning utloppssida | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/4" (32) |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 228-1 |
| Max. partikelstorlek | 10 mm |
| Skärande | Nej |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| Pumpstyrning | Ingen |
| Pumpdiameter | 155 mm |
| Pumphöjd | 285 mm |
| Sänkdjup/Instickslängd | 5 m |
| Lämplig för torruppställning | Nej |
| Vikt | 6 kg |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 194 | ||
| Bredd (mm) | 194 | ||
| Höjd (mm) | 335 | ||
| Vikt (kg) | 8 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/typg_24_5890071_gruppfil.pdf |
|---|---|