Lowara 12GS11T/B-L4C borrhålspump (4") med 7 pumphjul, avsedd för borrade brunnar, för bland annat dricksvatten och bevattning. Vid montage utanför borrhål krävs kylmantel. Behöver kompletteras med motorskydd. 1,7 m kabel (dricksvattengodkänd) med kontakt ingår. GS seriens pumpkonstruktion är mycket slitstark emot sand tack vare dess flytande pumphjul som sköljer bort sanden vid varje uppstart, pumpen har även som standard en intregrerad backventil i rostfritt stål. Flödesområde 0-15 m³/h, Tryckområde 36,6-8,5 m. Materialspecifikation: Pumphus AISI 304, Pumphjul PPS, Axel AISI 304, O-ringar NBR, Motor AISI 304. Diameter 99 mm, Nedsänkningsdjup motor max 300 m, Anslutning: Invändig gänga Rp2", Temp: 0 - 35 °C, Vikt: 17,1 Kg. MEI 0,4. 3-fas, 400 V. 3,4 A. 1,1 kW, 2830 RPM, IP 68, F (155°C). Dricksvattengodkänd Plattkabel 4G 1,5mm², 1,7 m, med kontakt för motor L4C,
| RSK-nummer | 5853284 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-104153290 |
| GTIN | - |
| Produkt | Borrhålspump |
| Produktnamn | 12GS11T/B-L4C |
| Dimension | Rp2" (G 50) |
| Storlek | 4" / 12m³/ h |
| Tryck/Flöde/Temp | 0-15m³/h/36,6-8,5m/0-35°C |
| Effekt/Eldata | 3 x 400 V 50 Hz/1,1 kW |
| Funktion | pumpning från borrad brunn |
| Utförande | pump & motor med 1,7 m kabel |
|---|---|
| Färg | rostfritt |
| Ytbehandling | - |
| Material | rostfritt stål |
| Standard | ACS, D.M.174, IP 68 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Material pumphus | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet pumphus | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material impeller/pumphjul | Övrigt |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Övrigt |
| Nominellt flöde (BEP) | 9,75 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 245 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 15 m³/h |
| Max. statisk höjd | 32 m |
| Elanslutning | Kabel |
| Märkspänning | 220 - 415 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 3,4 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 1,1 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2830 /min |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 35 °C |
| Anslutning utloppssida | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 2" (50) |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 7-1 / EN 10226-1 |
| Pumpdiameter | 99 mm |
| Sänkdjup/Instickslängd | 300 m |
| Max. sandinnehåll | 150 g/m³ |
| Vikt | 17,1 kg |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 980 | ||
| Bredd (mm) | 98 | ||
| Höjd (mm) | 98 | ||
| Vikt (kg) | 17,1 | ||
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_24_5853162.pdf |
| RSK-nummer | 5853284 |
| Produkt | Borrhålspump |
| Dimension | Rp2" (G 50) |
| Storlek | 4" / 12m³/ h |
| Färg | rostfritt |
| Ytbehandling | - |
| Material | rostfritt stål |
| Övrig info | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tryckhöjd (BEP) | 245 kPa |
| Max. statisk höjd | 32 m |
| Elanslutning | Kabel |
| Märkspänning | 220 - 415 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 3,4 A |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2830 /min |
| Pumpdiameter | 99 mm |