Lowara 12GS55RT/B-L4C borrhålspump (4") med 30 pumphjul, avsedd för borrade brunnar, för bland annat dricksvatten och bevattning. Vid montage utanför borrhål krävs kylmantel. Behöver kompletteras med motorskydd. 2,7 m kabel (dricksvattengodkänd) med kontakt ingår. GS seriens pumpkonstruktion är mycket slitstark emot sand tack vare dess flytande pumphjul som sköljer bort sanden vid varje uppstart, pumpen har även som standard en intregrerad backventil i rostfritt stål. Flödesområde 0-15 m³/h, Tryckområde 161,7-59,3 m. Materialspecifikation: Pumphus AISI 304, Pumphjul PPS, Axel AISI 304, O-ringar NBR, Motor 304 & Gjutjärn. Diameter 99 mm, Nedsänkningsdjup motor max 300 m, Anslutning: Invändig gänga Rp2", Temp: 0 - 35 °C, Vikt: 41 Kg. MEI 0,4. 3-fas, 400 V. 14 A. 5,5 kW, 2850 RPM, IP 68, F (155°C). Dricksvattengodkänd Plattkabel 4G 1,5mm², 2,7 m, med kontakt för motor L4C,
| RSK-nummer | 5853290 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-104153345 |
| GTIN | - |
| Produkt | Borrhålspump |
| Produktnamn | 12GS55RT/B-L4C |
| Dimension | Rp2" (G 50) |
| Storlek | 4" / 12m³/ h |
| Tryck/Flöde/Temp | 0-15m³/h/161,7-59,3m/0-35°C |
| Effekt/Eldata | 3 x 400 V 50 Hz/5,5 kW |
| Funktion | pumpning från borrad brunn |
| Utförande | pump & motor med 2,7 m kabel |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Nominellt flöde (BEP) | 11,29 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 1039 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 15 m³/h |
| Max. statisk höjd | 161 m |
| Elanslutning | Kabel |
| Märkspänning | 220 - 415 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 14 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 5,5 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2850 /min |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 35 °C |
| Anslutning utloppssida | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 2" (50) |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 7-1 / EN 10226-1 |
| Pumpdiameter | 99 mm |
| Sänkdjup/Instickslängd | 300 m |
| Max. sandinnehåll | 150 g/m³ |
| Vikt | 41 kg |
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 2100 | ||
| Bredd (mm) | 98 | ||
| Höjd (mm) | 98 | ||
| Vikt (kg) | 41 | ||
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_24_5853162.pdf |
| RSK-nummer | 5853290 |
| Produkt | Borrhålspump |
| Dimension | Rp2" (G 50) |
| Storlek | 4" / 12m³/ h |
| Tryckhöjd (BEP) | 1039 kPa |
| Max. statisk höjd | 161 m |
| Elanslutning | Kabel |
| Märkspänning | 220 - 415 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 14 A |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2850 /min |
| Pumpdiameter | 99 mm |