Lowara 2GS22T-L4C borrhålspump (4") med 40 pumphjul, avsedd för borrade brunnar, för bland annat dricksvatten och bevattning. Vid montage utanför borrhål krävs kylmantel. Behöver kompletteras med motorskydd. 1,7 m kabel (dricksvattengodkänd) med kontakt ingår. GS seriens pumpkonstruktion är mycket slitstark emot sand tack vare dess flytande pumphjul som sköljer bort sanden vid varje uppstart, pumpen har även som standard en intregrerad backventil i rostfritt stål. Flödesområde 0-3 m³/h, Tryckområde 267-106 m. Materialspecifikation: Pumphus AISI 304, Pumphjul PPS, Axel AISI 304, O-ringar NBR, Motor AISI 304. Diameter 99 mm, Nedsänkningsdjup motor max 300 m, Anslutning: Invändig gänga Rp1¼", Temp: 0 - 35 °C, Vikt: 18 Kg. MEI 0,4. 3-fas, 400 V. 5,9 A. 2,2 kW, 2820 RPM, IP 68, F (155°C). Dricksvattengodkänd Plattkabel 4G 1,5mm², 1,7 m, med kontakt för motor L4C,
| RSK-nummer | 5853252 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-104151140 |
| GTIN | - |
| Produkt | Borrhålspump |
| Produktnamn | 2GS22T-L4C |
| Dimension | Rp1¼" (G 32) |
| Storlek | 4" / 2m³/ h |
| Tryck/Flöde/Temp | 0-3m³/h/267-106m/0-35°C |
| Effekt/Eldata | 3 x 400 V 50 Hz/2,2 kW |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Nominellt flöde (BEP) | 2,09 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 1853 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 3 m³/h |
| Max. statisk höjd | 267 m |
| Elanslutning | Kabel |
| Märkspänning | 220 - 415 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 5,9 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 2,2 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2820 /min |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 35 °C |
| Pumpdiameter | 99 mm |
| Sänkdjup/Instickslängd | 300 m |
| Max. sandinnehåll | 150 g/m³ |
| Vikt | 18 kg |
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1300 | ||
| Bredd (mm) | 98 | ||
| Höjd (mm) | 98 | ||
| Vikt (kg) | 18 | ||
| Roterande bild | - |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_24_5853162.pdf |
| RSK-nummer | 5853252 |
| Produkt | Borrhålspump |
| Produktnamn | 2GS22T-L4C |
| Dimension | Rp1¼" (G 32) |
| Storlek | 4" / 2m³/ h |
| Tryckhöjd (BEP) | 1853 kPa |
| Max. statisk höjd | 267 m |
| Elanslutning | Kabel |
| Märkspänning | 220 - 415 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 5,9 A |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2820 /min |
| Pumpdiameter | 99 mm |