Lowara COM500/15/C E2. Horisontell centrifugalpump i syrafast stål med öppet pumphjul avsedd för bl.a. tvättapplikationer. Försedd med flänsmonterad specialmotor med förlängd axel och inbyggt motorskydd. Materialspecifikation: pumphus & pumphjul AISI 316L, Axeltätning: Kol/keramik/Viton. Anslutningar IN/UT: Invändig gänga Rp2" (G50) / Rp1½" (G40).Motordata: 1-fas 230 V. 1,5 kW, 8,1 A, 2890 rpm. Kapslingsklass: IP 55, Isolationsklass: F (155°C). Verkningsgrad: IE2. Ljudnivå lägre än 70 dBa. Temp -10 - 110 C. Tryck max 8 bar, Vikt 23 kg. Max partikelstorlek: 20 mm.
| RSK-nummer | 5856017 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-107350A60 |
| GTIN | - |
| Produkt | Centrifugalpump |
| Produktnamn | COM500/15/C E2 |
| Dimension | Rp2" (G 50) / Rp1½" (G 40) |
| Storlek | 429x174x270mm (LxBxH) |
| Tryck/Flöde/Temp | 0-42m³/h/16-5,8m/-10-110°C |
| Effekt/Eldata | 1x230V 8,1A 1,5kW |
| Funktion | horisontell,partiklar max 20mm |
| Utförande | torr, konventionell gängad |
|---|---|
| Färg | rostfri/blå |
| Ytbehandling | kataforesbehandlad |
| Material | syrafast stål |
| Standard | - |
| Övrig info | IP55 |
| RSK flik | 14 Pumpar |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Material pumphus | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet pumphus | Syrafast stål 316L (1.4404) |
| Material impeller/pumphjul | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Syrafast stål 316L (1.4404) |
| Max. statisk höjd | 13,5 m |
| Max. flödeskapacitet | 42 m³/h |
| Max. arbetstryck | 8 bar |
| Typ av drivenhet | Elektrisk |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 8,1 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 1,5 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2890 /min |
| Varvtalsreglering motor | Ingen |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -10 - 110 °C |
| Omgivningstemperatur | 0 - 40 °C |
| Anslutning inloppssida | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | 2" (50) |
| Anslutningsstandard inloppssida | ISO 228-1 |
| Anslutning utloppssida | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/2" (40) |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 228-1 |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Pumplängd | 429 mm |
| Motoreffektivitetsklass | IE2 |
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 2 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 480 | ||
| Bredd (mm) | 245 | ||
| Höjd (mm) | 325 | ||
| Vikt (kg) | 17 | ||
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5855983.pdf |
| RSK-nummer | 5856017 |
| Produkt | Centrifugalpump |
| Färg | rostfri/blå |
| Material | syrafast stål |
| Standard | - |
| Övrig info | IP55 |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Max. statisk höjd | 13,5 m |
| Max. arbetstryck | 8 bar |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 8,1 A |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2890 /min |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Pumplängd | 429 mm |