Lowara 3SCDS9/15/5 C L20 DE dränkbar pump (5") med 9 pumphjul, med pumpfot och inloppsanslutning – för torrt installerad trckstegring eller dränkt installation med inloppsslang utrustad med sil. 1 fas med inbyggd startkondensator, motorskydd & 20 m kabel med kontakt. SCUBA serien behöver kompletteras med en 1¼" backventil och kan med fördel kombineras med tryckstyrningen GENYO. Materialspecifikation: Pumphus AISI 304, Pumphjul Technopolymer (PPS), Kabel H07RN-F, Axeltätning SiC/SiC/NBR (som skyddas internt av oljespärrvätska). Diameter 128 mm, Längd 685 mm, Nedsänkningsdjup max 17 m. Anslutning: Invändig gänga G1¼", Temp: 0 - 40 C, Vikt: 19,6 Kg.
| RSK-nummer | 5874585 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-107720210 |
| GTIN | - |
| Produkt | Brunns-/Sjövattenpump |
| Produktnamn | 3SCDS9/15/5 C L20 DE |
| Dimension | G1¼" (G 32 ) |
| Storlek | 5" / 3m³/h |
| Tryck/Flöde/Temp | 0-4,2m³/h/98,4-37,2m/0-40°C |
| Effekt/Eldata | 1 x 230V, 50 Hz/1,5 kW |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Nominellt flöde (BEP) | 3,1 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 598 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 4,2 m³/h |
| Max. statisk höjd | 99 m |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Elanslutning | Kabel |
| Längd kabel | 20 m |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 7,9 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 1,5 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2850 /min |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 40 °C |
| Pumpdiameter | 128 mm |
| Sänkdjup/Instickslängd | 17 m |
| Max. sandinnehåll | 25 g/m³ |
| Vikt | 19,6 kg |
| Höjd (mm) | 170 | ||
| Vikt (kg) | 21,6 | ||
| RSK-nummer | 5874585 |
| Dimension | G1¼" (G 32 ) |
| Storlek | 5" / 3m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 598 kPa |
| Max. statisk höjd | 99 m |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Elanslutning | Kabel |
| Längd kabel | 20 m |
| Märkspänning | 220 - 240 V |
| Antal faser | 1 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 7,9 A |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2850 /min |
| Pumpdiameter | 128 mm |