Lowara 5SCDS6/11/5 T L20 dränkbar pump (5") med 6 pumphjul, med pumpfot och inloppsanslutning – för torrt installerad trckstegring eller dränkt installation med inloppsslang utrustad med sil. 3 fas med 20 m kabel utan nivåvippa. SCUBA serien behöver kompletteras med en 1¼" backventil . Materialspecifikation: Pumphus AISI 304, Pumphjul Technopolymer (PPS), Kabel H07RN-F, Axeltätning SiC/SiC/NBR (som skyddas internt av oljespärrvätska). Diameter 128 mm, Längd 595 mm, Nedsänkningsdjup max 17 m. Anslutning: Invändig gänga G1¼", Temp: 0 - 40 C, Vikt: 18 Kg.
| RSK-nummer | 5874609 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-107720670 |
| GTIN | - |
| Produkt | Brunns-/Sjövattenpump |
| Produktnamn | 5SCDS6/11/5 T L20 |
| Dimension | G1¼" (G 32 ) |
| Storlek | 5" / 5m³/h |
| Tryck/Flöde/Temp | 0-7,2m³/h/69-19,1m/0-40°C |
| Effekt/Eldata | 3 x 400V, 50 Hz/1,1 kW |
| Funktion | förbrukningsvatten |
| Utförande | invändig gänga, med 20 m kabel |
|---|---|
| Färg | rostfritt |
| Ytbehandling | - |
| Material | rostfritt stål |
| Standard | IPX8 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Material pumphus | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet pumphus | Rostfritt stål 304 (1.4301) |
| Material impeller/pumphjul | Övrigt |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Övrigt |
| Nominellt flöde (BEP) | 4,9 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 431 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 7,2 m³/h |
| Max. statisk höjd | 69 m |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Elanslutning | Kabel |
| Längd kabel | 20 m |
| Märkspänning | 380 - 415 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 2,72 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 1,1 kW |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2850 /min |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | 0 - 40 °C |
| Anslutning utloppssida | Invändig gänga G, cylindrisk (ISO 228-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/4" (32) |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 228-1 |
| Pumpdiameter | 128 mm |
| Sänkdjup/Instickslängd | 17 m |
| Max. sandinnehåll | 25 g/m³ |
| Vikt | 18 kg |
| Kapslingsklass (IP) | IP68 |
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 795 | ||
| Bredd (mm) | 195 | ||
| Höjd (mm) | 170 | ||
| Vikt (kg) | 19 | ||
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_24_5874572.pdf |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5874572.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_24_5874572.pdf |
| RSK-nummer | 5874609 |
| Dimension | G1¼" (G 32 ) |
| Storlek | 5" / 5m³/h |
| Färg | rostfritt |
| Ytbehandling | - |
| Material | rostfritt stål |
| Standard | IPX8 |
| Övrig info | - |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tryckhöjd (BEP) | 431 kPa |
| Max. statisk höjd | 69 m |
| Max. arbetstryck | 10 bar |
| Elanslutning | Kabel |
| Längd kabel | 20 m |
| Märkspänning | 380 - 415 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 2,72 A |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2850 /min |
| Pumpdiameter | 128 mm |