RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2011-01-20
RSK-nr enhet: ST
Lowara tryckstegringspump 10SV08T030T/D. Vertikal 8-stegs centrifugalpump med klassledande verkningsgrad och standardiserade komponenter t.ex. DIN normerad axeltätning och IEC motor. Avsedd för dricksvattenförsörjning, bevattningar, lätt industri m.m. Dricksvattengodkänd enligt WRAS, ACS och D.M. 174. Materialspecifikation: Pumphjul AISI 304, Diffusor AISI 304. Pumphus AISI 304. Anslutningar: Ovalfläns Rp1½" (G 40), motflänsar ingår. 3-fas, 400/230 V. 6,33/11 A. 3 kW, 2880 RPM. Verkningsgrad MEI 0,7, IE3, IP 55, Isolationsklass F (155°C). Temp -30 - 120 °C. Tryck max 16 bar, Vikt 43,4 Kg. BL: 200 mm. H: 867 mm.
Lowara tryckstegringspump 10SV08T030T/D. Vertikal 8-stegs centrifugalpump med klassledande verkningsgrad och standardiserade komponenter t.ex. DIN normerad axeltätning och IEC motor. Avsedd för dricksvattenförsörjning, bevattningar, lätt industri m.m. Dricksvattengodkänd enligt WRAS, ACS och D.M. 174. Materialspecifikation: Pumphjul AISI 304, Diffusor AISI 304. Pumphus AISI 304. Anslutningar: Ovalfläns Rp1½" (G 40), motflänsar ingår. 3-fas, 400/230 V. 6,33/11 A. 3 kW, 2880 RPM. Verkningsgrad MEI 0,7, IE3, IP 55, Isolationsklass F (155°C). Temp -30 - 120 °C. Tryck max 16 bar, Vikt 43,4 Kg. BL: 200 mm. H: 867 mm.
| RSK-nummer | 5883030 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-1016LD220 |
| GTIN | - |
| Produkt | Tryckstegringspump |
| Produktnamn | 10SV08T030T/D |
| Dimension | Rp1½" (DN 40) |
| Storlek | BL 200 mm, H 867 mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN 16, 10m³/h, -30 till 120°C |
| Effekt/Eldata | 3 x 400 V 50 Hz/3 kW |
| Funktion | för tryckstegring/tappvatten |
| Utförande | Vertikal, Oval Fläns, In- Line |
|---|---|
| Färg | Rostfri/blå |
| Ytbehandling | Katafores |
| Material | Hus & pumphjul: Rostfritt stål |
| Standard | WRAS, ACS, EN 12756 |
| Övrig info | IP 55, IE3 |
| Tillverkarens produktsida | http://lowara.com/pumps-circulators/multistage-pumps/e-sv-stainless-steel-vertical-multi-stage-pumps/#product-tab-literature |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | AA-1016LD220 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://lowara.com/pumps-circulators/multistage-pumps/e-sv-stainless-steel-vertical-multi-stage-pumps/#product-tab-literature |
|---|
| Modell/Utförande | Vertikal |
|---|---|
| Material pumphus | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet pumphus | Syrafast stål 316 (1.4408) |
| Material impeller/pumphjul | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Syrafast stål 316 (1.4408) |
| Nominellt flöde (BEP) | 9,95 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 706,1 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 14 m³/h |
| Max. statisk höjd | 95 m |
| Max. arbetstryck | 16 bar |
| Märkspänning | 220 - 415 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 6,33 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 3 kW |
| Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) | 0,7 |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2865 /min |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -30 - 120 °C |
| Omgivningstemperatur | -20 - 50 °C |
| Anslutning inloppssida | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | 1 1/2" (40) |
| Anslutningsstandard inloppssida | ISO 7-1 / EN 10226-1 |
| Anslutning utloppssida | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/2" (40) |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 7-1 / EN 10226-1 |
| Flänsform | Oval |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Inbyggnadslängd | 200 mm |
| Pumphöjd | 867 mm |
| Motoreffektivitetsklass | IE3 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 335 | ||
| Bredd (mm) | 335 | ||
| Höjd (mm) | 1095 | ||
| Vikt (kg) | 50 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_24_5882110.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5882110.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_24_5882110.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5569060899-00003 v4.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/typg_24_5882900_gruppfil.pdf |
| RSK-nummer | 5883030 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | AA-1016LD220 |
| GTIN | - |
| Produkt | Tryckstegringspump |
| Produktnamn | 10SV08T030T/D |
| Dimension | Rp1½" (DN 40) |
| Storlek | BL 200 mm, H 867 mm |
| Tryck/Flöde/Temp | PN 16, 10m³/h, -30 till 120°C |
| Effekt/Eldata | 3 x 400 V 50 Hz/3 kW |
| Funktion | för tryckstegring/tappvatten |
| Utförande | Vertikal, Oval Fläns, In- Line |
|---|---|
| Färg | Rostfri/blå |
| Ytbehandling | Katafores |
| Material | Hus & pumphjul: Rostfritt stål |
| Standard | WRAS, ACS, EN 12756 |
| Övrig info | IP 55, IE3 |
| Tillverkarens produktsida | http://lowara.com/pumps-circulators/multistage-pumps/e-sv-stainless-steel-vertical-multi-stage-pumps/#product-tab-literature |
| RSK flik | 14 Pumpar |
| Tillverkarens artikelnummer | AA-1016LD220 |
|---|
| GTIN | - |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://lowara.com/pumps-circulators/multistage-pumps/e-sv-stainless-steel-vertical-multi-stage-pumps/#product-tab-literature |
|---|
| Modell/Utförande | Vertikal |
|---|---|
| Material pumphus | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet pumphus | Syrafast stål 316 (1.4408) |
| Material impeller/pumphjul | Rostfritt stål |
| Materialkvalitet impeller/pumphjul | Syrafast stål 316 (1.4408) |
| Nominellt flöde (BEP) | 9,95 m³/h |
| Tryckhöjd (BEP) | 706,1 kPa |
| Max. flödeskapacitet | 14 m³/h |
| Max. statisk höjd | 95 m |
| Max. arbetstryck | 16 bar |
| Märkspänning | 220 - 415 V |
| Antal faser | 3 |
| Frekvens | 50 Hz |
| Märkström | 6,33 A |
| Axeleffekt per motor (P2) | 3 kW |
| Minimum Energieffektivitetsindex (MEI) | 0,7 |
| Isolationsklass (IEC) | F |
| Varvtal | 2865 /min |
| Medietemperatur (kontinuerlig) | -30 - 120 °C |
| Omgivningstemperatur | -20 - 50 °C |
| Anslutning inloppssida | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Anslutningsdimension inloppssida | 1 1/2" (40) |
| Anslutningsstandard inloppssida | ISO 7-1 / EN 10226-1 |
| Anslutning utloppssida | Invändig gänga Rp, cylindrisk (ISO 7-1 / EN 10226-1) |
| Anslutningsdimension utloppssida | 1 1/2" (40) |
| Anslutningsstandard utloppssida | ISO 7-1 / EN 10226-1 |
| Flänsform | Oval |
| Kapslingsklass (IP) | IP55 |
| Inbyggnadslängd | 200 mm |
| Pumphöjd | 867 mm |
| Motoreffektivitetsklass | IE3 |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 335 | ||
| Bredd (mm) | 335 | ||
| Höjd (mm) | 1095 | ||
| Vikt (kg) | 50 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_24_5882110.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_24_5882110.pdf |
| Manual | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MAN/MAN_24_5882110.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5569060899-00003 v4.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/typg_24_5882900_gruppfil.pdf |